Προβάδισμα στη μάχη του τίτλου απέκτησε και μάλιστα με θριαμβευτικό τρόπο ο ΠΑΟΚ, μία στροφή πριν τον τερματισμό του εφετινού μαραθωνίου της Super League.

Η ομάδα του Λουτσέσκου, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής των πλέι οφ, συνέτριψε την Τετάρτη με 4-1 τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα και, εκμεταλλευόμενη την ήττα της ΑΕΚ με 2-0 σκορ από τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης», κατάφερε να προσπεράσει την «Ένωση» και να αναρριχηθεί στην κορυφή της βαθμολογίας.

TA ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΠΑΟΚ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Πιο συγκεκριμένα πλέον ο ΠΑΟΚ φιγουράρει στο… ρετιρέ του πίνακα με 77  βαθμούς και με νίκη την τελευταία αγωνιστική στο «Κλεάνθης Βικελίδης» απέναντι στον Άρη θα στεφθεί πρωταθλητής Ελλάδας.

Στον αντίποδα η ΑΕΚ, μετά την ήττα της στο Φάληρο παρέμεινε στους 75 πόντους. Έτσι πλέον δεν κρατάει την τύχη στα χέρια της (σ.σ.: αντιμετωπίζει τη Λαμία την τελευταία αγωνιστική στην Opap Arena), καθώς για να υπερασπιστεί το στέμμα της θα πρέπει η νίκη της απέναντι στον σύλλογο της Φθιώτιδας να συνδυαστεί με γκέλα του «δικεφάλου» του Βορρά στο clasico της Θεσσαλονίκης.

Όπως προαναφέραμε ο ΠΑΟΚ στην έδρα του Άρη την Κυριακή θέλει μόνο νίκη. Κι αυτό γιατί με ισοπαλία στο «Κλεάνθης Βικελίδης» θα δει την ΑΕΚ, η οποία λογικά θα ξεπεράσει εντός έδρας το εμπόδιο της Λαμίας να τον πιάνει στους 78 βαθμούς.

Σε αυτό το σενάριο ο τίτλος θα βαφτεί σε «κιτρινόμαυρο» φόντο, καθώς η ομάδα του Αλμέιδα υπερτερεί στην ισοβαθμία έναντι αυτής του Λουτσέσκου.

Με… τεσσάρα έγινε «αφεντικό» στη μάχη του τίτλου ο ΠΑΟΚ

Όπως προαναφέραμε ο ΠΑΟΚ μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα, μετά τα χαρμόσυνα γι’αυτόν μαντάτα από το Φάληρο και πλέον κρατάει την τύχη στα χέρια του στην υπόθεση-τίτλος.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου έφτασε στον θρίαμβο με τα γκολ των Τάισον (37′), Αντρίγια Ζίβκοβιτς (72’πεν., 90’+2′) και Αντελίνο Βιεϊρίνια (89′) εκμεταλλευόμενη σε απόλυτο βαθμό τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν.

Το πάλεψε η ομάδα του Φατίχ Τερίμ, που μείωσε προσωρινά σε 2-1 με τον Αλεξάντερ Γερεμέγεφ (78′), ωστόσο έπεσε στην τέταρτη θέση και κινδυνεύει να μείνει εκτός Ευρώπης.

Όπως ήταν αναμενόμενο, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά στο παιχνίδι. Μάλιστα μόλις στο 2ο λεπτό άγγιξαν το γκολ, με το διαγώνιο σουτ του Μπράντον Τόμας να σταματάει στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Γιούρι Λοντίγκιν. Ο Λουτσέσκου αναγκάστηκε από νωρίς να αναπροσαρμόσει τα πλάνα του λόγω του τραυματισμού του Τόμας Μουργκ, με τον Γιάννη Κωνσταντέλια να περνάει στη θέση του Αυστριακού. Μάλιστα, στο επόμενο λεπτό, ο 20χρονος μεσοεπιθετικός δοκίμασε τα αντανακλαστικά του τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού.

Οι «πράσινοι» απείλησαν στο 22′, με τον Ντόμινικ Κοτάρσκι να προλαβαίνει προ του Αντράζ Σπόραρ έπειτα από την επικίνδυνη σέντρα του Γιάννη Κώτσιρα. Στο ημίωρο οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Χουάνκαρ εντός περιοχής, ωστόσο Άλαρντ Λίντχουτ και VAR (Γιόσεμ Κάμπχουις και Θανάσης Κόλλιας) συμφώνησαν πως δεν υπήρξε κάτι μεμπτό.

Οι «ασπρόμαυροι» εν τέλει άνοιξαν το σκορ στο 37′. Ο Ρούμπεν Πέρεθ απέτυχε σε φαινομενικά εύκολη φάση να διώξει την μπάλα, ο Κωνσταντέλιας βρήκε ωραία τον Τάισον κι ο Βραζιλιάνος είχε εύκολο έργο για το 1-0. Σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος καθώς ο Παναθηναϊκός είχε μεν την κατοχή της μπάλας χωρίς όμως να φτιάξει φάσεις.

Πολύ νευρικό το ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν την περιοχή του Κοτάρσκι με μεγαλύτερη ευκολία. Η πρώτη καλή στιγμή, όμως, ήρθε για τον ΠΑΟΚ στο 61′, με τη σέντρα-σουτ του Αμπντούλ Ραχμάν Μπάμπα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι. Στην αντεπίθεση, οι «πράσινοι» άγγιξαν την ισοφάριση, με τον Κοτάρσκι να νικάει με το δεξί πόδι σε τετ α τετ τον Σπόραρ που δεν εκμεταλλεύτηκε την υπέροχη ενέργεια και πάσα του Ντάνιελ Μαντσίνι.

Οι όποιες αλλαγές και πλάνα του Φατίχ Τερίμ πήγαν στο βρόντο, καθώς στο 71′ ο Τιν Γέντβαϊ έκανε αχρείαστο μαρκάρισμα στο Αλί Σαμάτα, με την μπάλα να έχει φτάσει στα χέρια του Λοντίγκιν. Πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Ζίβκοβιτς για το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν παράτησαν το ματς. Στο 78′, από σέντρα του Φιλίπ Μλαντένοβιτς και άστοχη έξοδο του Κοτάρσκι, με κεφαλιά ο Γερεμέγεφ μείωσε σε 2-1.

Ο Παναθηναϊκός έψαξε την ισοφάριση όμως άφησε πολλούς κενούς χώρους πίσω. Κι αν ο Λοντίγκιν απέκρουσε ενστικτωδώς την κοντινή κεφαλιά του Στέφαν Σβαμπ, δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο και στο τετ α τετ με τον Βιεϊρίνια. Ο Πορτογάλος έσπασε το τεχνητό οφσάιντ και με ψυχραιμία έκανε το 3-1. Στις καθυστερήσεις, ο Ζίβκοβιτς έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο θρίαμβο του ΠΑΟΚ, για το τελικό 4-1 έπειτα από ενέργεια του Γιόνι Ότο.

Έτσι, ο ΠΑΟΚ καλείται να κερδίσει τον Άρη στο τοπικό ντέρμπι του «Κλεάνθης Βικελίδης» (Κυριακή 19/5, 20:00) ώστε να κατακτήσει το πρωτάθλημα, με τον Παναθηναϊκό να χρειάζεται μόνο τη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό στη Λεωφόρο ώστε να τερματίσει τρίτος και να έχει εξασφαλισμένο ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο ανεξάρτητα από το τι θα συμβεί στον τελικό του Κυπέλλου με αντίπαλο τον Άρη (25/5, Πανθεσσαλικό Στάδιο).

Κίτρινες: Κουλιεράκης, Σαμάτα – Χουάνκαρ, Γέντβαϊ, Μλαντένοβιτς.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ (81′ Σβαμπ), Μουργκ (19′ Κωνσταντέλιας), Τάισον (67′ Α. Ζίβκοβιτς), Ντεσπόντοφ (81′ Βιεϊρίνια), Τόμας (67′ Σαμάτα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Λοντίγκιν, Χουάνκαρ (67′ Μλαντένοβιτς), Πέρεθ, Μπακασέτας (67′ Γερεμέγεφ), Σπόραρ, Μπερνάρ (85′ Βιλένα), Τσέριν (90’+2′ Λημνιός), Μαντσίνι (67′ Βαγιαννίδης), Γέντβαϊ, Κώτσιρας, Αράο.

H χειραψία των δύο προπονητών

Παπαδημητρίου και Λουτσέσκου συνομιλούν πριν την έναρξη του ντέρμπι

Κατάμεστη είναι η Τούμπα…

Ο Ολυμπιακός… γκρέμισε την ΑΕΚ από την κορυφή

Ο Ολυμπιακός «γκρέμισε» την ΑΕΚ από την κορυφή της βαθμολογίας έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αντρέ Όρτα, ο οποίος σκοράροντας στο 65΄ και το 90+2΄ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ανήκε στους γηπεδούχους, με τον Ελ Κααμπί να πλασάρει από πλάγια θέση με το αριστερό και τον Στάνκοβιτς να αποκρούει με τα πόδια στο 10΄.

Γενικά ο Αυστριακός ήταν αρκετά σταθερός και σε κάποια μακρινά σουτ που επιχείρησαν οι «ερυθρόλευκοι» με Φορτούνη και Έσε, δείχνοντας πανέτοιμος στην επανεμφάνισή του μετά από απουσία δύο μηνών.

Η ΑΕΚ ήταν προβλέψιμη στο παιχνίδι της, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ήταν ακίνδυνη, με μακρινές μπαλιές προς τους ταχύτατους Ελίασον, Γκαρσία. Στην πρώτη τέτοια φάση ο Λιβάι Γκαρσία ήταν οριακά οφσάιντ κι έτσι δεν κατακυρώθηκε το πέναλτι το οποίο κέρδισε από τον Τζολάκη στο 8΄. Στη δεύτερη ο Γκαρσία ξέφυγε από τους αμυντικούς και έβγαλε την κατάλληλη στιγμή στον Ελίασον, ο οποίος προ κενής εστίας, σούταρε… απελπιστικά άουτ στο 37΄.

Γενικά ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο α΄ ημίχρονο, κυκλοφορούσε τη μπάλα υποδειγματικά και έφτανε εύκολα έξω από την περιοχή του Στάνκοβιτς. Όμως τα «χαλούσε» στην τελική απόφαση και ειδικά ο Ντάνιελ Ποντένσε, ο οποίος πήρε τη μπάλα αρκετές φορές σε συνθήκες ιδανικές για την ποιότητά του. Ήταν ένας από τους λίγους αγώνες που η ΑΕΚ παρουσιάστηκε σε καθαρά παθητικό ρόλο κι αυτό σίγουρα θα προσπαθούσε να αλλάξει ο Αλμέιδα στη συνέχεια του παιχνιδιού.

Η πρώτη κίνηση ήταν να ενισχύσει το κέντρο με τον Γενς Γιόνσον και να τοποθετήσει τον Πινέδα στη δεξιά πλευρά, προκειμένου να δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα στην αριστερή πτέρυγα του Ολυμπιακού, την οποία κάλυπτε ο νεαρός Αποστολόπουλος (εξαιρετικός στο α΄ ημίχρονο). Η ΑΕΚ πίεσε πιο ψηλά δυσκολεύοντας την ανάπτυξη των γηπεδούχων για περίπου ένα δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός επανήλθε σε ρόλο «οδηγού» και στο 60 «άγγιξε» το γκολ όταν το απευθείας φάουλ του Φορτούνη «τράνταξε» το δοκάρι του Στάνκοβιτς. Στο 65΄ η υπεροχή του «θρύλου» καρποφόρησε όταν ο Στάνκοβιτς απέκρουσε κεφαλιά του Ελ Κααμπί, ο οποίος κέρδισε την μπάλα, έβγαλε συρτή μπαλιά στο ύψος της περιοχής και ο Αντρέ Όρτα -ο κορυφαίος του Ολυμπιακού- άνοιξε το σκορ με δυνατό σουτ.

Το πρόσωπο του αγώνα, ο Αντρέ Όρτα

Με την είσοδο του Νόρντιν Άμπραμπατ η ΑΕΚ απέκτησε την ενέργεια που της έλειπε στην επίθεση. Συγκινητικός ο 37χρονος Μαροκινός, «τράβηξε» τους συμπαίκτες του όσο μπορούσε για τη μεγάλη ανατροπή.

Με φοβερή μπαλιά στο 85΄ «βρήκε» τον Τσούμπερ στην περιοχή, αλλά το πλασέ του απέκρουσε ο Τζολάκης στη μεγαλύτερη ευκαιρία της Ένωσης. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, διαγώνιο σουτ του Τσούμπερ σταμάτησε ξανά ο Τζολάκης, στερώντας από τους φιλοξενούμενους τον βαθμό της ισοπαλίας, που πρακτικά βέβαια δεν θα άλλαζε κάτι αφού η ΑΕΚ βρίσκεται δύο βαθμούς πίσω από τον ΠΑΟΚ. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Αντρέ Όρτα διαμόρφωσε το τελικό 2-0 με μία σέντρα-σουτ από πολύ πλάγια θέση.

Κίτρινες: Κίνι, Τσικίνιο

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουϊς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ντόη, Κάρμο, Ροντινέι, Αποστολόπουλος (68΄ Κίνι), Έσε, Τσικίνιο (88΄ Καρβάλιο), Ορτα, Ποντένσε (81΄ Ζέλσον), Φορτούνης, Ελ Κααμπί

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ (46΄ Γιόνσον), Βίντα, Κάλενς, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Πινέδα, Ελίασον (70΄ Τσούμπερ), Γκατσίνοβιτς (61΄ Άμραμπατ), Αραούχο (61΄ Πόνσε), Γκαρσία