Η εθνική νέων επικράτησε 2-0 της ΑΕΚ Β’ σε φιλική αναμέτρηση προπονητικού χαρακτήρα, η οποία διεξήχθη στο Σεραφείδειο προπονητικό κέντρο. Τα γκολ για την εθνική νέων σημείωσαν ο Τσίκος στο 29ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και ο Γκούμας στο 49ο με σουτ από την μεγάλη περιοχή μετά από πάσα του Καπέρδα.

Η φιλική αναμέτρηση εντάσσεται στο πρώτο στάδιο προετοιμασίας της εθνικής νέων ενόψει της συμμετοχής της στο EURO U19 2023. Η πρώτη συγκέντρωση της «γαλανόλευκης» θα ολοκληρωθεί την Παρασκευή 16 Ιουνίου με πρωινή προπόνηση στο αθλητικό κέντρο της ΕΛΠΕΝ.

Η σύνθεση της εθνικής νέων:

1ο ημίχρονο: Μπότης, Γεωργιάδης, Κουτσίδης, Προδρομίτης, Δεληγιάννης, Τσίκος, Νικολάου, Αποστολάκης, Χαραλαμπόγλου, Γκιτέρσος, Γκολφίνος.

2ο ημίχρονο: Βρακάς, Τασιούρας, Προδρομίτης (67′ Κωττάς), Κεραμίτσης (67′ Καλογερόπουλος), Σταυρόπουλος, Καπέρδας, Παπαδόπουλος (67′ Τζίμας), Γκούμας, Χατζηϊωάννου (67′ Συμεωνίδης), Σπυράκος, Βολάκης (67′ Κυριόπουλος).