Έτοιμη για τα παιχνίδια της στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League -όπως όλα δείχνουν- με αντίπαλο την Ντιναμό Ζάγκρεμπ εμφανίστηκε η ΑΕΚ στον φιλικό αγώνα με την Τράμπζονσπορ, στέλνοντας ταυτόχρονα μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση στην ελληνική επικράτεια ότι η αμφισβήτηση των πρωτείων της μόνο εύκολη υπόθεση δεν θα είναι.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα έβγαλε μεγάλη ωριμότητα στην Τραπεζούντα και νίκησε τo συγκρότημα του Μπιέλιτσα με 3-1 στο «Σενόλ Γκιουνές», παίζοντας σχεδόν στο «ρελαντί».

Μοναδικό μελανό σημείο σε μια κατά τα λοιπά αψεγάδιαστη παρουσία ήταν ο (μυικός) τραυματισμός του Βίντα, ο οποίος αποχώρησε μόλις στο 9ο λεπτό και μένει να φανεί αν θα είναι διαθέσιμος για τα ευρωπαϊκά παιχνίδια.

Στο φιλικό-πρόβα τζενεράλε για τα διπλά ματς με την Ντινάμο Ζάγκρεμπ (συνέτριψε με 4-0 την Αστάνα στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα), ο Αργεντινός επέλεξε να παρατάξει την ομάδα του με σύστημα 4-4-2.

Κάτω από τα γκολπόστ ήταν ο Στάνκοβιτς, με τους Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί να συνθέτουν στην τετράδα της άμυνας. Οι Σιμάνσκι, Γιόνσον, Πινέδα και Ελίασον αποτελούσαν την τετράδα του άξονα, ενώ οι Τσούμπερ, Γκαρσία πήραν θέση στην κορυφή της επίθεσης.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 7΄ με τον Ομούρ να σουτάρει από πλάγια και τον Στάνκοβιτς να αποκρούσει σε κόρνερ, ενώ ένα λεπτό μετά ο Αυστριακός τερματοφύλακας σταμάτησε και την κεφαλιά του Μάξι Γκόμες. Ο Λιβάι Γκαρσία είχε ένα άστοχο σουτ στο 11΄, στο 15΄ ακυρώθηκε γκολ του, στο 18΄ είχε ένα καλό αλλά άστοχο σουτ και στο 31΄ σημείωσε ακόμη ένα γκολ στα φετινά φιλικά ματς.

Στο σημείο εκείνο ο Πινέδα εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Μήτογλου βρήκε την μπάλα που κατέληξε στον Γκαρσία κι εκείνος με άμεση εκτέλεση με το αριστερό άφησε «άγαλμα» τον Ουγκουρτσάν.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Τσούμπερ έβγαλε την ομάδα του μπροστά, ο Λιβάι έκανε το γύρισμα στην περιοχή και αφού αρχικά ο Πινέδα δεν κατόρθωσε να τελειώσει τη φάση, ο Ελίασον επωφελήθηκε από τις κόντρες και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα για το 0-2.

Ένα αμυντικό σφάλμα των παικτών της ΑΕΚ, που έμειναν «καρφωμένοι» σε εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα, επέτρεψε στον Μάξι Γκόμες να νικήσει με κεφαλιά τον Αθανασιάδη στο 53΄ και να μειώσει στο σκορ, δίνοντας νέο ενδιαφέρον σε ένα δεύτερο ημίχρονο που δεν είχε σε καμία περίπτωση τον ρυθμό και τις φάσεις του πρώτου.

Ο Λιβάι είχε την ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματά του όταν έστησε την μπάλα στην άσπρη βούλα για να εκτελέσει στο 69΄ το πέναλτι που είχε καταλογιστεί στο μαρκάρισμα του Μπακασέτα επί του Γκατσίνοβιτς, αλλά ο Ουγκουρτσάν απέκρουσε πέφτοντας στην αριστερή γωνία του και στη συνέχεια έβγαλε και το δεύτερο σουτ του Γκαρσία, που είχε φτάσει πρώτος στο ριμπάουντ.

Η Τραμπζονσπόρ γλίτωσε το τρίτο γκολ σε αυτή την περίπτωση αλλά όχι και στη φάση του 75ου λεπτού, όταν ο Μάνταλος έκλεψε και βρήκε τον Γκατσίνοβιτς, εκείνος έδωσε στον Σιντιμπέ που γύρισε την μπάλα στο σημείο του πέναλτι και ο Φαν Βέερτ, στην πρώτη επαφή με την μπάλα καθώς είχε μπει πριν από ένα λεπτό, έκανε το 3-1.

Στο 81΄ ήταν η σειρά του Αθανασιάδη να μιμηθεί τον Ογκουρτσάν αποκρούοντας το πέναλτι του Μπακασέτα, στο οποίο είχε υποπέσει (κάνοντας χέρι) ο Μάνταλος, στην τελευταία στιγμή συγκίνησης στο «Σενόλ Γκιουνές».

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ (Νέναντ Μπιέλιτσα): Ουγκουρτσάν, Ντένσβιλ, Μπένκοβιτς (74΄ Γιλμάζ), Λάρσεν, Ερέν (69΄ Μποσλούκ), Κουρμπέλης (80΄ Χάσπολατ), Μπακασέτας, Αμπντουλκαντίρ (69΄ Μπάρντι), Βίσκα (80΄ Τέκλιτς), Τρεζεγκέ, Γκόμες (80΄ Ντεστάν).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς (46΄ Αθανασιάδης), Ρότα (46΄ Σιντιμπέ), Βίντα (9΄ Μήτογλου), Μουκουντί, Χατζισαφί (73΄ Μοχαμάντι), Σιμάνσκι (46΄ Γαλανόπουλος), Γιόνσον (63΄ Μάνταλος), Ελίασον (46΄ Γκατσίνοβιτς, 79΄ Ζίνι), Πινέδα (46΄ Άμραμπατ), Τσούμπερ (63΄ Πισάρο), Γκαρσία (73΄ Φαν Βέερτ).