Εξαιρετική ήταν η ΑΕΚ απέναντι στην πρωταθλήτρια Βελγίου, Αντβέρπ. Η Ένωση απέναντι στην ομάδα που ξεκινά τις επίσημες υποχρεώσεις της στις 23 Ιουλίου, επικράτησε με 3-0 σε φιλικό διάρκειας δύο ωρών, που έγινε στο βοηθητικό γήπεδο του συλλόγου από την Αμβέρσα και ήταν μοιρασμένο σε τέσσερα 30λεπτα.

Η Ένωση παρότι βρίσκεται στο ξεκίνημα της προετοιμασίας της, κατάφερε ν΄ ανταποκριθεί πάρα πολύ καλά στην πίεση που άσκησαν οι Βέλγοι στα πρώτα 30 λεπτά και να μην δεχτεί γκολ, ενώ από την άλλη βρήκε τον τρόπο να σκοράρει τρεις φορές απέναντι σε μία σαφώς πιο έτοιμη ομάδα.

Ο Ματίας Αλμέιδα είχε την ευκαιρία να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής των παικτών σε 60λεπτα, με τους «κιτρινόμαυρους» να δείχνουν εξαιρετική εικόνα στα τρία 30λεπτα. Στο πρώτο, όπως προαναφέρθηκε, η Αντβέρπ πίεσε πάρα πολύ για να σκοράρει πρώτη, παρ΄ όλα αυτά οι νταμπλούχοι Ελλάδας αντέδρασαν αρκετά καλά ανασταλτικά και κράτησαν το μηδέν.

Κατάφεραν ν΄ ανοίξουν το σκορ στο 56΄ με τον Φαν Βέερτ, μετά από ωραία συνεργασία των Άμραμπατ-Τσούμπερ. Τελικός αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Ολλανδός, ο οποίος μ΄ ένα απλό άγγιγμα την έστειλε στα δίχτυα.

Στο τρίτο 30λεπτο η ΑΕΚ σκόραρε άλλες δύο φορές. Αρχικά με το ψηλοκρεμαστό πλασέ του Ανγκολέζου επιθετικού, Ζίνι και στο 87΄ με τον Κοσίδη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Μάνταλου.

Η ελληνική ομάδα είχε την ευκαιρία να πετύχει και τέταρτο γκολ, αλλά ο Μαχαίρας αστόχησε στο πέναλτι που εκτέλεσε στο 113΄.

Η ενδεκάδα της Ένωσης στα δύο πρώτα 30λεπτα: Στάνκοβιτς, Μουκουντί, Ρότα, Βίντα, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Άμραμπατ, Ελίασον, Τσούμπερ, Φαν Βέερτ.

Η ενδεκάδα στα δύο τελευταία: Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Μοχαμάντι, Μήτογλου, Ρόκσον, Γαλανόπουλος, Μάνταλος (90′ Πήλιος), Μαχαίρας, Ζίνι, Λαμαράνα, Κοσίδης.