Ανακουφισμένος ήταν ο Μανόλο Χιμένεθ από τη δύσκολη αλλά άκρως σημαντική νίκη (4-2) της ΑΕΚ επί της ΑΕΛ στο Αλκαζάρ.

Ο τεχνικός της «Ένωσης» τόνισε ότι «ο Θεός ήταν δίκαιος για την ομάδα που έπρεπε να κερδίσει», εξέφρασε την ικανοποίησή του για το πρώτο ημίχρονο του «δικεφάλου», ενώ στάθηκε για ακόμα μια φορά στην ανάγκη να επιστρέψουν στη δράση οι τραυματίες.

Αναλυτικά όσα ανέφερε στην κάμερα της Nova:

Για τη νίκη επί της ΑΕΛ: «Είναι το καλύτερο ημίχρονο που κάναμε φέτος. Είχαμε ξεκάθαρες ευκαιρίες να σκοράρουμε, μετά τραυματίστηκε ο Μπακάκης και έγινε το 2-2. Η αλήθεια είναι πως σκοτωνόμαστε στη δουλειά αλλά πρέπει να γυρίσουν κάποιοι γιατί είναι δύσκολο να δουλεύουμε έτσι.

Κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού τα πόδια των παικτών βαραίνουν. Τον έλεγχο που θέλουμε τον έχει μόνο ο Σιμόες και δεν είναι στο 100% όλοι οι άλλοι είναι τραυματίες».

Για το πέναλτι: «Είμαι περήφανος από την ομάδα μου περισσότερο για το πρώτο μέρος, αλλά και τις ευκαιρίες που είχαμε. Δεν έχω δει το πέναλτι, αλλά άλλο το χέρι να είναι ψηλά και άλλο κοντά στο σώμα. Πάντως ο Θεός ήταν δίκαιος για την ομάδα που έπρεπε να κερδίσει».