Μετά από δύο διαδοχικά 0-0 (Άρσεναλ και Λιντς), έναν αποκλεισμό-σοκ στο Κύπελλο από τη Σέφιλντ Γουένσντεϊ, η Νιουκάστλ επέστρεψε στις νίκες, με 1-0 επί της Φούλαμ στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ».

Η ομάδα του Χόου διατήρησε το αήττητο για 14η συνεχόμενη αγωνιστική (9-5-0) κι «έπιασε» στην 3η θέση την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (έχει το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία) και παραμένει ένα από τα μεγάλα φαβορί για την έξοδο στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Το «χρυσό» γκολ των «ανθρακωρύχων» πέτυχε ο Ίσακ στο 89΄, 19 λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο!

Τη 12η σερί νίκη της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης, επί της Κρίσταλ Πάλας πέτυχε η Τσέλσι με 1-0 κι έμεινε «ζωντανή» στη μάχη για τα ευρωπαϊκά «εισιτήρια».

Η «πληγωμένη» από τραυματισμούς, Τσέλσι, κατάφερε έστω και δύσκολα να πάρει μία μεγάλη νίκη, πρώτη μετά από 4 διαδοχικές ήττες σε όλες τις διοργανώσεις και μόλις 2η στην τελευταία 10άδα αγώνων που έχουν δώσει.

Ανήμερα της ανακοίνωσης της μεταγραφής του Μικάιλο Μούντρικ, η ομάδα του Πότερ αντέδρασε και με το γκολ του Χάβερτς στο δεύτερο ημίχρονο πήρε το «τρίποντο» που ήθελε πολύ περισσότερο από τη σημερινή της αντίπαλο.