Την τρίτη της νίκη και δεύτερη εκτός έδρας πέτυχε η Καλλονή στη Ριζούπολη. Με τέρματα των Μανούσου (53΄), Λεάντρο (66΄) και Μαρσέλο (76΄) η ομάδα της Μυτιλήνης επικράτησε 3-1 του Απόλλωνα, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας.

Για τους γηπεδούχους μείωσε ο Πετρόπουλος στις καθυστερήσεις με πέναλτι. Για την «ελαφρά ταξιαρχία» αυτή ήταν η 3η διαδοχική ήττα και πρώτη εντός έδρας μετά το νικηφόρο 2-1 της πρεμιέρας επί του Άρη.
Ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προσπάθησε να φτάσει στο γκολ.

Πατήστε εδώ και δείτε τα γκολ

Η καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος καταγράφηκε στο 27’, όταν ο Σιδεράκης απέκρουσε την κεφαλιά του Πετρόπουλου. Στο 40΄ ο Μανούσος για την Καλλονή ισοφάρισε τις ευκαιρίες, όταν βρέθηκε απέναντι από το Τζόρβα, αλλά ο έμπειρος γκολκίπερ είπε «όχι» στον επιθετικό της Καλλονής και διατήρησε ανέπαφη την εστία του.

Στο 49΄ ο Καζάκης βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή, αλλά αστόχησε, ενώ δύο λεπτά μετά ο Σιδεράκης αποσόβησε το σουτ του Έγκον.

Η Καλλονή προηγήθηκε στο 53΄ με το Μανούσο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Ποντάνι (0-1). Το γκολ «πάγωσε» τους γηπεδούχους που προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, αφήνοντας πολλά κενά στην άμυνά τους. Στο 66΄ η πλάστιγγα του αγώνα έγειρε υπερβολικά υπέρ των «νεοφώτιστων», καθώς ο Λεάντρο με εκτέλεση φάουλ και τη βοήθεια και του τείχους πέτυχε το 0-2 και ουσιαστικά έβαλε τέλος στο ματς. Δέκα λεπτά μετά όλα τελείωσαν, όταν ο Μαρσέλο πέτυχε το 3-0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Καλλονής.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με το πέναλτι του Πετρόπουλου (1-3).

Απόλλων – ΑΕΛ Καλλονής 1-3 (Nova 7)

Γκολ: 90′ πεν. Πετρόπουλος – 53′ Μανούσος, 66′ Λεάντρο, 76′ Άλβες

Κίτρινες κάρτες: Παντελιάδης, Αργυρόπουλος, Άλβαρεζ – Μανούσος