Μία πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια που καταβάλλει για την έξοδο στην Ευρώπη πέτυχε ο Άρης στο clasico της Θεσσαλονίκης, που διεξήχθη την Κυριακή στο «Κλεάνθης Βικελίδης», για την 5η αγωνιστική των πλέι οφ.

Οι «κιτρινόμαυροι», με κεκτημένη ταχύτητα από την επικράτησή τους στο ΟΑΚΑ επί της ΑΕΚ, επιβλήθηκαν με 1-0 του ΠΑΟΚ, που προερχόταν από την υπερπροσπάθεια κόντρα στη Μαρσέιγ, και εδραιώθηκαν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Το γκολ που έκρινε το ντέρμπι το πέτυχε ο Ντουκουρέ με κεφαλιά στο 17ο λεπτό. Αξίζει να σημειωθεί οι «ασπρόμαυροι» τελείωσαν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Ενέα Μιχάι (70′). Δοκάρι είχαν οι γηπεδούχοι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Ματίγια.

ΤΟ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΝΤΕΡΜΠΙ

Γρήγορος ήταν ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά του ντέρμπι κι έτσι οι καλές φάσεις δεν άργησαν να έρθουν, με το σουτ του Χουάν Ιτούρμπε στο 5′ να περνά άουτ, ενώ ίδια κατάληξη είχε και ένα σουτ του Αντρίγια Ζίβκοβιτς ένα λεπτό αργότερα.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Σαλέμ Εμπακατά ανάγκασε σε δύσκολη επέμβαση στην αριστερή του γωνία τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη. Από το κόρνερ που ακολούθησε, ο Ντουκουρέ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, σημειώνοντας το παρθενικό του γκολ με τη φανέλα του Άρη.

Ο Λουίς Πάλμα απείλησε με σουτ εκτός περιοχής στο 25′, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν μέτρα και ψυχολογία. Τα πολλά φάουλ, στη συνέχεια, «χάλασαν» το παιχνίδι, με τον ΠΑΟΚ να έχει μία καλή στιγμή στο 44΄ όταν ο Στέφαν Σβαμπ στόπαρε εντός περιοχής, αλλά το σουτ του ήταν απελπιστικά άστοχο.

Οι «κίτρινοι» άγγιξαν το δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και μάλιστα σε δυο περιπτώσεις. Αρχικά, όταν το φάουλ του Χαβιέ Ματίγια σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πασχαλάκη, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να σταματάει στη συνέχεια τον Ντάνιελ Μαντσίνι σε τετ α τετ.

Με τη βροχή να συνεχίζει με αμείωτο ρυθμό, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 51′ με τους Φερνάντο Βαρέλα και Μιχάι. Επτά λεπτά μετά, νέο φάουλ του Ματίγια βρήκε σε ετοιμότητα τον Πασχαλάκη, με τον 33χρονο πορτιέρο να σώζει και πάλι την εστία του στο 64′, σε κοντινό πλασέ του αφύλακτου Μπρούνο Γκάμα.

Η αποβολή του Μιχάι με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 70′, έκανε πιο εύκολο των έργο των γηπεδούχων. Στον… βωμό του αποτελέσματος, ο Μπούργος «γύρισε» το σύστημα σε 5-4-1, με το 1-0 να μένει μέχρι τέλους, αφού το σουτ του Νέλσον Ολιβέιρα στο 85′ βρήκε δίχτυα από την εξωτερική πλευρά.

Κίτρινες: Καμαρά, Ντουκουρέ, Μαντσίνι, Εντιαγέ – Κούρτιτς, Μιχάι, Σοάρες, Σίντκλεϊ.

Κόκκινες: Μιχάι.

ΑΡΗΣ (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Πάλμα (60′ Εντιαγέ), Ντουκουρέ, Μαντσίνι (78′ Ματέο), Μπράμπετς, Ματίγια, Φαμπιάνο, Γκάνεα, Καμαρά (78′ Μπεναλουάν), Ιτούρμπε (59′ Γκάμα), Εμπακατά (85′ Σούντγκρεν).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Σάστρε (74′ Τέιλορ), Βαρέλα, Μιχάι, Σίντκλεϊ, Σβαμπ (46′ Αουγκούστο), Κούρτιτς, Σοάρες (60′ Μπίσεσβαρ), Α. Ζίβκοβιτς, Μιτρίτσα (74′ Ίνγκασον), Ακπομ (79′ Ολιβέιρα).

***Ένταση υπήρξε στους πάγκους των δύο ομάδων στο 9ο λεπτό, με τον Ραζβάν Λουτσέσκου να αντικρίζει την κίτρινη κάρτα. Στο 37′, σε νέα διένεξη, ο Λουίς Γκοντίνιο απέβαλε τον Χερμάν Μπούργος και το βοηθό του Λουτσέσκου, Κριστιάνο Μπάτσι.