Η αυλαία της 15ης αγωνιστικής της Basket League «έπεσε» χθες το βράδυ (22/1), με τη νίκη του Παναθηναϊκού, με 85-80, επί του Ολυμπιακού, στο ΟΑΚΑ, με τους «πράσινους» να έχουν πλέον προβάδισμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο, αφού είχαν επικρατήσει και στο ΣΕΦ, στον πρώτο γύρο.

Ο MVP της 15ης αγωνιστικής, όμως δεν προήλθε από τη μητέρα των «μαχών», αλλά από έναν παίκτη που είχε κάνει στον Ολυμπιακό τα πρώτα βήματα της επαγγελματικής καριέρας του. Πολυτιμότερος παίκτης της 15ης αγωνιστικής αναδείχτηκε ο Βασίλης Τολιόπουλος του Άρη.

Ο γκαρντ της ομάδας της Θεσσαλονίκης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της εκτός έδρας νίκης του Άρη επί της ΑΕΚ. Και έγινε ο πρώτος MVP των «κιτρινόμαυρων» της Θεσσαλονίκης για την φετινή σεζόν.

Ο 28χρονος γκαρντ που πέτυχε δύο καθοριστικά τρίποντα για τη νίκη του Άρη στα δύο τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, συγκέντρωσε στο ranking 39 βαθμούς, την υψηλότερη επίδοση μεταξύ των παικτών που συμμετείχαν στις συναντήσεις του προηγούμενου τριημέρου και για την 15η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League.

Ο Τολιόπουλος είχε συνολικά 25 πόντους με 9/10 βολές, 2/2 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 12 κερδισμένα φάουλ, ένα φάουλ εναντίον, ένα κλέψιμο και 5 λάθη σε 30’ και 52’’ συμμετοχής.