Στο ισόπαλο 1-1 έμειναν η Αραράτ (Αρμενία) και η Εγνατία (Αλβανία) στον πρώτο αγώνα τους για τον α’ προκριματικό γύρο του Europa Conference League, απ’ όπου θα προκύψει ο αντίπαλος του Άρη στον β’ προκριματικό γύρο (27/7 και 3/8 οι αγώνες). Στο FFA Academy Stadium του Γερεβάν, οι Αρμένιοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και προηγήθηκαν στο 36′ με το γκολ του Αλεμάο.

Η Εγνατία ωστόσο, το πάλεψε ως το φινάλε και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων με το τέρμα του Ντβαμενά κι όλα πλέον θα κριθούν στη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας στο Αλμπασάν.

Η έτερη ομάδα της Αρμενίας, Πιούνικ επικράτησε εύκολα της Νάρβα Τρανς απ’ την Εσθονία με 2-0 (65′ Γιούριτσιτς, 88′ Τζέιμς), αποκτώντας ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης, ενώ δύσκολες νίκες με 2-1 σημείωσαν η Τόμπολ από το Καζακστάν επί της Χόνκα (Φινλανδία) και η Ίντερ Εσκάλντες (Ανδόρα) επί της Βίκινγκουρ (Ν. Φαρόε).