Mε κεκτημένη ταχύτητα από την παλικαρίσια ισοπαλία (2-2) με τον Παναθηναϊκό, που του χάρισε την πρόκριση στους 16 του Κυπέλλου Ελλάδας, ο ΑΟ Χανίων αναδείχθηκε νικητής με 2-1 σκορ στο ντέρμπι με την Παναχαϊκή, που διεξήχθη τη Δευτέρα στο Μάλεμε και έριξε την αυλαία της 12ης αγωνιστικής στον Νότιο όμιλο της Football League.

Τα γκολ των νικητών που με αυτό το «τρίποντο» έφτασαν τους 21 βαθμούς και φιγουράρουν στην τρίτη θέση τα πέτυχαν οι Κρητικός (17’) και Καραγιάννης (70’), ενώ το μοναδικό τέρμα του αχαϊκού συγκροτήματος το σημείωσε ο Ζλατκόφσκι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης.

ΑOX (Μάρκος Στεφανίδης): Σικαλιάς, Παγώνης, Γκότοβος, Κοντέων, Μανωλάς, Σιλιγαρδάκης, Γκούμας, Καραλής (46′ Οικονομόπουλος), Καραγιάννης (86’ Μαρτσάκης), Πάγκαλος, Κρητικός (82’ Ευαγγέλου).

Παναχαϊκή (Δημήτρης Σπανός): Μπαλασάκης, Χαρτσιάς (88’ Χούσα), Άλλα, Τσώνης, Ασίγκμπα, Μπαλού, Αναστασόπουλος, Ντα Κόστα (51’ Ζλατκόφσκι), Στεργίδης, Κωστούλας (68’ Μασούρας), Πατινιώτης.