Αποφασισμένη για τη νίκη με στόχο να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας μπήκε η Θέλτα στον αγώνα της με την Αλαβές για την 30η αγωνιστική της La Liga, όπου και επικράτησε με 6-0.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 στο ξεκίνημα με τέρματα στο 14΄ του Μουρίγιο και του 20΄ με πέναλτι του Άσπας, ενώ στη συνέχεια το έργο τους έγινε πιο εύκολο, αφού στο 27΄αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο 24χρονος αμυντικός της Αλαβές Μάρτιν Αγκουιρεγκαμπίρια. Πριν κλείσει το ημίχρονο, ο Βραζιλιάνος Ραφίνια σημείωσε δύο ακόμη τέρματα (40΄, 41΄) και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ακολούθησαν δύο ακόμη τέρματα της Θέλτα με πέναλτι του Νολίτο στο 78΄ και του Μίνα στο 86΄, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της και μεγάλες ελπίδες παραμονής στην κατηγορία.

Η 30η αγωνιστική:

Γρανάδα-Βιγιαρεάλ 0-1 (11΄ Μορένο)

Μαγιόρκα-Λεγανές 1-1 (9΄ Σεβίγια – 87΄ Όσκαρ)

Σεβίλλη-Μπαρτσελόνα 0-0

Εσπανιόλ-Λεβάντε 1-3 (28΄ Λόπες – 14΄ Μαγιοράλ, 67΄ Μπάρντι, αυτ. 87΄ Πεδρόσα)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Μπέτις 1-0 (7΄ Ινίγκο Μαρτίνες)

Χετάφε-Έιμπαρ 1-1 (30΄ Ετέμπο – 51΄ Τσάρλες)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Βαγιαδολίδ 1-0 (73΄ Βιτόλο)

Θέλτα-Αλαβές 6-0 (14΄ Μουρίγιο, 20΄ πέν. Άσπας, 40΄, 41΄ Ραφίνια, 78΄ πέν. Νολίτο, 86΄ Μίνα)