Με δύο γκολ του Κάλαμ Ουίλσον στο β΄ μέρος, η Νιούκαστλ πέρασε νικηφόρα από το «Goodison Park», νικώντας με 2-0 την Έβερτον, στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 21ης αγωνιστικής της Premier League.

Η Νιούκαστλ προερχόταν από πέντε διαδοχικές ήττες, αλλά έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή του Ουίλσον κατάφερε να πάρει τους πρώτους τρεις βαθμούς της από τις… 12 Δεκεμβρίου. Στο 73ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Κάλαμ Ουίλσον έπιασε τη γυριστή κεφαλιά και την έστειλε στη δεξιά γωνία του Πίκφορντ που δεν μπόρεσε να αποτρέψει την παραβίαση της εστίας του.

Η ομάδα του Αντσελότι δεν απείλησε ουσιαστικά και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων οι κ«αρακάξες» διπλασίασαν τα τέρματά τους. Συγκεκριμένα, ο Σεν Μαξιμέν έβγαλε στην κόντρα την ομάδα του και ο Λιούις έδωσε εξαιρετική ασίστ στον Ουίλσον που εκτέλεσε με σουτ μέσα από την περιοχή.