Η Ουνιόν Βερολίνου προχωρά με το απόλυτο νικών στο 2023. Μετά το 3Χ3 στην Bundesliga, που την έφερε μόλις ένα βαθμό μακριά από την πρωτοπόρο Μπάγερν, η ομάδα της γερμανικής πρωτεύουσας επικράτησε και στο Κύπελλο με 2-1 επί της Βόλφσμπουργκ κι ακολούθησε την Στουτγάρδη στους προημιτελικούς της διοργάνωσης.

Η 8η εντός έδρας νίκη στα τελευταία 9 ματς που έδωσε εκεί (έχει και μία ισοπαλία) για την Ουνιόν προήλθε από το γκολ του Μπέχρενς στο 79΄, δεκαεπτά λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς αντί του Σιεμπάτσου.

Ο Βαλντσμιντ είχε δώσει προβάδισμα στους «Λύκους» στο 5ο λεπτό, αλλά στο 12΄ οι γηπεδούχοι απάντησαν με το Νότσε. Η σημερινή ήταν η δεύτερη σερί ήττα για την Βόλφσμπουργκ σε διάστημα λίγων ημερών, με το ίδιο, μάλιστα, σκορ που έχασε και στη Βρέμη από την Βέρντερ για την Bundesliga.

Με 10 παίκτες τελείωσε τον αγώνα η Ουνιόν, λόγω της αποβολής του Γκίσελμαν στο 87ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα.