Μεγάλο δώρο από το Βέλγιο στην Ελλάδα, 4-3 τη Βοσνία-Όλα τα αποτελέσματα των προκριματικών

Πρώτη καταχώρηση: Σάββατο, 7 Οκτωβρίου 2017, 18:48
Μεγάλο δώρο από το Βέλγιο στην Ελλάδα, 4-3 τη Βοσνία-Όλα τα αποτελέσματα των προκριματικών
Διαφήμιση του ποδοσφαιρου ήταν το παιχνίδι στο Σαράγεβο ανάμεσα στη Βοσνία και το Βέλγιο με μεγάλη νικήτρια την... Ελλάδα.

Ναι καλά διαβάσατε, δεν μπερδευτήκαμε. Οι «κόκκινοι διάβολοι», αν και έχουν προκριθεί ήδη στο Μουντιάλ, επιβλήθηκαν με 4-3 των γηπεδούχων, σε ένα ματς που είχε δύο ολικές ανατροπές, ανοίγοντας τον δρόμο στην Εθνική μας, που νίκησε την Κύπρο 2-1 και στρογγυλοκάθισε στη δεύτερη θέση.

Oι «κόκκινοι διάβολοι» άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με τέρμα του Μενιέ, ωστόσο οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση στο 30' με πλασέ του Μεντούνγιανιν προ κενής εστίας, ενώ έφεραν τούμπα το ματς, παίρνοντας το προβάδισμα στο 39' με τέρμα του Βίστσα.

Πάντως, ευτυχώς για την Ελλάδα, οι Βέλγοι αντέδρασαν και έκανε το 2-2 στο 59' με τον Μπατσουαγί, ενώ στο 68' ο Φερτόνχεν έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Οι Βόσνιοι όμως δεν κατέθεσαν τα όπλα και ισοφάρισαν στο 82' με κεφαλιά του Ντούμιτς, με τους πανηγυρισμούς τους πάντως να κρατούν για λίγο, καθώς ο Καράσκο ένα λεπτό αργότερα έκανε το 4-3 για το συγκρότημα του Μαρτίνεθ, σε ένα χορταστικό και θεαματικό ματς.


Από εκεί και πέρα το θρίλερ στον 2ο όμιλο των προκριματικών θα συνεχιστεί μέχρι το φινάλε.

Η Ελβετία και η Πορτογαλία πήραν τις νίκες που ήθελαν απέναντι στις Ουγγαρία και Ανδόρα, οι Ελβετοί προπορεύονται στο γκρουπ (27β. έναντι 24 των Ιβήρων), αλλά την προσεχή Τρίτη οι δύο ομάδες θα συναντηθούν στην Πορτογαλία, όπου και θα κριθεί ποια θα πάρει το απευθείας εισιτήριο για τα γήπεδα της Ρωσίας και ποια θα παίξει στα μπαράζ πρόκρισης.

Όσον αφορά στη Γαλλία, έστω και δύσκολα πέρασε νικηφόρα από την Βουλγαρία (1-0), επέστρεψε στην κορυφή του 1ου ομίλου (2η η Σουηδία) και στις 10/10 θα έχει την ευκαιρία να «σφραγίσει» την πρώτη θέση στο εντός έδρας ματς με την Λευκορωσία, ενώ στο ντέρμπι, Ολλανδία-Σουηδία, αναμένεται να κριθεί η 2η θέση, μετά το «διπλό» των «οράνιε» στο Μπορίσοφ (3-1).

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής:


1ος όμιλος

Σουηδία-Λουξεμβούργο 8-0

(10΄,67΄πεν. Γκράνκβιστ, 18΄,37΄,54΄,71΄ Μπεργκ, 60΄ Λούστινγκ, 76΄ Τοϊβόνεν)

Βουλγαρία-Γαλλία 0-1

(3΄ Ματουϊντί)

Λευκορωσία-Ολλανδία 1-3


(55΄ Βολόντικο - 24΄ Πρόπερ, 84΄πεν. Ρόμπεν, 90΄+3 Ντεπάι)

2ος όμιλος

Νήσοι Φερόε-Λετονία 0-0


Ελβετία-Ουγγαρία 5-2


(18΄ Τσάκα, 20΄ Φρέι, 44΄,49΄ Ζούμπερ, 83΄ Λιχτστάινερ - 59΄ Γκούζμικς, 89΄ Ουγκράι)

Ανδόρα-Πορτογαλία 0-2

(63΄ Ρονάλντο, 86΄ Αντρέ Σίλβα)

3ος όμιλος

Αζερμπαϊτζάν-Τσεχία 1-2

(55΄πεν. Ισμαΐλοφ - 35΄ Κόπιτς, 66΄ Μπάρακ)

Σαν Μαρίνο-Νορβηγία 0-8

(8΄ Χένρικσεν, 15΄πεν, 17΄ Κινγκ, 40΄,48΄,69΄ Ελιουνούσι, 59΄ Σέλνες, 87΄ Λίνες)

Β.Ιρλανδία-Γερμανία 1-3


(90΄+3 Ματζένις - 2΄ Ρούντι, 21΄ Βάγκνερ, 86΄ Κίμιχ)

4ος όμιλος

Γεωργία-Ουαλία 0-1

(49΄ Λόρενς)

ΕΪΡΕ-Μολδαβία 2-0

(2΄,19΄ Μέρφι)

Αυστρία-Σερβία 3-2


(25΄ Μπουργκστάλερ, 76΄,90΄ Αρναούτοβιτς - 11΄ Μιλιβόγεβιτς, 83΄ Μάτιτς)

5ος όμιλος

Αρμενία-Πολωνία 1-6

(39΄ Χαμπαρτζουμιάν - 2΄ Γκροσίτσκι, 18΄,25΄,64΄ Λεβαντόφσκι, 58΄ Μπλαστζικόφσκι, 89΄ Βόλσκι)

Μαυροβούνιο-Δανία 0-1

(16΄ Έρικσεν)

Ρουμανία-Καζακστάν 3-1

(33΄,38΄πεν. Μπουντέσκου, 73΄ Κεσερού - 82΄ Τούρισμπεκ)

6ος όμιλος

Αγγλία-Σλοβενία 1-0

(90΄+4 Κέιν)

Σκωτία-Σλοβακία 1-0

(89΄ Μάρτιν)

Μάλτα-Λιθουανία 1-1

(23΄ Αγκιους - 53΄ Σλίβκα)

7ος όμιλος

Ιταλία-ΠΓΔΜ 1-1

(40΄ Κιελίνι - 77΄ Τραϊκόφσκι)

Ισπανία-Αλβανία 3-0

(16΄ Ροντρίγκο, 24΄ Ίσκο, 27΄ Τιάγκο Αλκάνταρα)

Λιχτενστάιν-Ισραήλ 0-1

(22΄ Τίμπι)

8ος όμιλος

Βοσνία-Βέλγιο 3-4

(30΄ Μεντούνγιανιν, 39΄ Βίστσα, 82΄ Ντούμιτς - 4΄ Μενιέ, 59΄ Μπατσουαγί, 68΄ Βερτόνγκεν, 84΄ Καράσκο)

Γιβραλτάρ-Εσθονία 0-6


(10΄ Λουτς, 30΄ Κάιτ, 38΄ Ζενγιόφ, 52΄,66΄,77΄ Ταμ)

Κύπρος-Ελλάδα 1-2

(18΄ Σωτηρίου - 24΄ Μήτρογλου, 26΄ Τζιόλης)

9ος όμιλος

Τουρκία-Ισλανδία 0-3


(332΄ Γκούντμουντσον, 39΄ Μπγιάρνασον, 50΄ Αρνασον)

Κροατία-Φινλανδία 1-1


(57΄ Μάντζουκιτς - 90΄ Σοϊρι)

Κόσοβο-Ουκρανία 0-2

(60΄αυτ. Πακαράντα, 88΄ Γιαρμολένκο)

-Οι εννέα ομάδες που θα καταλάβουν την πρώτη θέση του ομίλου τους θα προκριθούν στην τελική φάση (Ρωσία, 14/6-15/7/2018)

-Οι οκτώ καλύτερες δεύτερες θα παίξουν αγώνες μπαράζ το Νοέμβριο (9-14)

Οι βαθμολογίες

GROUP A


1. Γαλλία 20 (16-5)

2. Σουηδία 19 (26-7)

3. Ολλανδία 16 (19-12)

4. Βουλγαρία 12 (13-18)

5. Λευκορωσία 5 (5-19)

6. Λουξεμβούργο 5 (7-25)

Τελευταία αγωνιστική (10/10)

Γαλλία - Λευκορωσία (21:45)

Λουξεμβούργο - Βουλγαρία

Ολλανδία - Σουηδία

GROUP B


1. Ελβετία 27 (23-5)

2. Πορτογαλία 24 (30-4)

3. Ουγγαρία 10 (13-13)

4. Νήσοι Φερόε 9 (4-15)

5. Λετονία 4 (3-18)

6. Ανδόρα 4 (2-19)

Τελευταία αγωνιστική (10/10)


Ουγγαρία - Νήσοι Φερόε (21:45)

Λετονία - Ανδόρα

Πορτογαλία - Ελβετία

GROUP C


1. Γερμανία 27 (38-3)

2. Βόρειος Ιρλανδία 19 (17-5)

3. Τσεχία 12 (12-10)

4. Νορβηγία 10 (16-16)

5. Αζερμπαϊτζάν 10 (9-14)

6. Σαν Μαρίνο 0 (2-46)

Τελευταία αγωνιστική (8/10)


Τσεχία - Σαν Μαρίνο (21:45)

Γερμανία - Αζερμπαϊτζάν

Νορβηγία - Β.Ιρλανδία

GROUP D

1. Σερβία 18 (19-10)

2. Ουαλία 17 (13-5)

3. Ιρλανδία 16 (11-6)

4. Αυστρία 12 (13-12)

5. Γεωργία 5 (8-13)

6. Μολδαβία 2 (4-22)

Τελευταία αγωνιστική (9/10)

Μολδαβία - Αυστρία (21:45)

Σερβία - Γεωργία

Ουαλία - Ιρλανδία

GROUP E

1. Πολωνία 22 (24-12)

2. Δανία 19 (19-7)

3. Μαυροβούνιο 16 (18-8)

4. Ρουμανία 12 (11-9)

5. Αρμενία 6 (9-25)

6. Καζακστάν 2 (5-25)

Τελευταία αγωνιστική (8/10)

Δανία - Ρουμανία (19:00)

Καζακστάν - Αρμενία

Πολωνία - Μαυροβούνιο

GROUP F


1. Αγγλία 23 (17-3)

2. Σκωτία 17 (15-10)

3. Σλοβακία 15 (14-7)

4. Σλοβενία 14 (10-5)

5. Λιθουανία 6 (7-19)

6. Μάλτα 1 (3-22)

Τελευταία αγωνιστική (8/10)

Λιθουανία - Αγγλία (19:00)

Σλοβακία - Μάλτα

Σλοβενία - Σκωτία

GROUP G

1. Ισπανία 25 (35-3)

2. Ιταλία 20 (20-8)

3. Αλβανία 13 (10-12)

4. Ισραήλ 12 (10-14)

5. Σκόπια 8 (11-15)

6. Λίχτενσταϊν 0 (1-35)

Τελευταία αγωνιστική (9/10)

Αλβανία - Ιταλία (21:45)

Σκόπια - Λίχτενσταϊν

Ισραήλ - Ισπανία

GROUP H

1. Βέλγιο 25 (39-6)

2. Ελλάδα 16 (13-6)

3. Βοσνία/Ερζεγοβίνη 14 (22-12)

4. Εσθονία 11 (12-17)

5. Κύπρος 10 (9-14)

6. Γιβραλτάρ 0 (3-43)

Τελευταία αγωνιστική (10/10)

Βέλγιο - Κύπρος (21:45)

Εσθονία - Βοσνία

Ελλάδα - Γιβραλτάρ

GROUP I

1. Ισλανδία 19 (14-7)

2. Κροατία 17 (13-4)

3. Ουκρανία 17 (13-7)

4. Τουρκία 14 (12-11)

5. Φινλανδία 8 (7-11)

6. Κόσοβο 1 (3-22)

Τελευταία αγωνιστική (9/10)

Φινλανδία - Τουρκία (21:45)

Ουκρανία - Κροατία

Ισλανδία - Κόσοβο

Τελευταία ενημέρωση: Κυριακή, 8 Οκτωβρίου 2017, 00:19