Ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις με πολλά γκολ επεφύλασσε το πρώτο πιάτο της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League. Στο Μιλάνο Ίντερ και Μπαρτσελόνα αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1, ενώ η Ατλέτικο επικράτησε 2-0 της Ντόρτμουντ στη Μαδρίτη. Ισόπαλες με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν επίσης Νάπολι και Παρί Σεν Ζερμέν, ενώ η Τότεναμ με πρωταγωνιστή τον Κέιν επικράτησε 2-1 της Αϊντχόφεν με ανατροπή.
Η ισοπαλία της Νάπολι με την Παρί Σεν Ζερμέν στο «Σαν Πάολο», σε συνδυασμό με την ήττα της Λίβερπουλ στο Βελιγράδι, έκανε… σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες τον 3ο όμιλο του Champions League, μιας και οι τέσσερις ομάδες που μετέχουν σ΄ αυτόν βρίσκονται πια στη διεκδίκηση των δύο πρώτων θέσεων. Οι «παρτενοπέι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, αλλά έσωσαν ένα βαθμό με το πέναλτι του Ινσίνιε.

Αντίθετα, πιο ξεκάθαρα είναι τα πράγματα στον 4ο όμιλο, αφού οι νίκες των Πόρτο και Σάλκε έκριναν, ουσιαστικά, τη μοίρα του γκρουπ, με τους Πορτογάλους να προκρίνονται και μαθηματικά στους «16». Η Ατλέτικο σταμάτησε το αήττητο της Ντόρτμουντ στον 1ο όμιλο και έφτασε τους Βεστφαλούς στην πρώτη θέση, στους 9 βαθμούς. Η Μπριζ μετρά 4 μετά τον θρίαμβο στο Πριγκιπάτο (4-0), αλλά οι Βέλγοι μόνο θεωρητικά μπορούν να απειλήσουν το δίδυμο της κορυφής.

Στο 2ο όμιλο, η Τότεναμ έμεινε ζωντανή με επική ανατροπή απέναντι στην Αϊντχόφεν, που βρέθηκε να προηγείται στο Λονδίνο μόλις από το 2ο λεπτό και κρατούσε το προβάδισμα ως το 78ο λεπτό. Στο σημείο εκείνο ισοφάρισε ο Χάρι Κέιν, ενώ στο 89΄ ο κορυφαίος παίκτης των «πετεινών» πέτυχε και το γκολ της νίκης, που σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Ίντερ απέναντι στην Μπαρτσελόνα, επιτρέπει στην ομάδα του Ποκετίνο να ελπίζει για τη δεύτερη θέση.

Tα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:

1ος Όμιλος

Μονακό-Μπριζ 0-4 (12′, 17′ πεν. Βανάκεν, 24′ Γουέσλεϊ, 85′ Βόρμερ)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Ντόρτμουντ 2-0 (33′ Σαούλ, 80′ Γκριεζμάν)

Βαθμολογία
Ντόρτμουντ 9 (8-2)
Ατλέτικο Μαδρίτης 9 (7-6)
Μπριζ 4 (6-5)
Μονακό 1 (2-10)

2ος Όμιλος

Τότεναμ-Αϊντχόφεν 2-1 (78′, 89′ Κέιν – 2′ Ντε Γιονγκ)

Ίντερ-Μπαρτσελόνα 1-1 (87′ Ικάρντι – 83′ Μάλκολμ)

Βαθμολογία
Μπαρτσελόνα 10 (11-3)
Ίντερ 7 (5-5)
Τότεναμ 4 (7-9)
Αϊντχόφεν 1 (4-10)

3ος Όμιλος

Ερυθρός Αστέρας-Λίβερπουλ 2-0 (22′, 29′ Πάβκοφ)

Νάπολι-Παρί Σεν Ζερμέν 1-1 (62′ πεν. Ινσίνιε – 45’+1′ Μπερνάτ)

Βαθμολογία

Νάπολι 6 (4-3)
Λίβερπουλ 6 (7-5)

Παρί Σεν Ζερμέν 5 (11-7)
Ερυθρός Αστέρας 4 (3-10)

4ος Όμιλος

Σάλκε-Γαλατάσαραϊ 2-0 (4′ Μπουργκστάλερ, 58′ Ουτ)

Πόρτο-Λοκομοτίβ Μόσχας 4-1 (2′ Ερέρα, 43′ Μαρεγκά, 67′ Κορόνα, 90′ Οτάβιο – 59′ Φαρφάν)