Ολοκληρώθηκαν οι δύο αναμετρήσεις για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Champions League. Η Κράσνονταρ επικράτησε 1-0 της Ρεν με γκολ του Μπεργκ, ενώ η Λειψία επικράτησε 4-3 της Μπασάκσεχιρ.

η οποία είχε έναν παίκτη στις τάξεις της που αρνείτο να χάσει. Ο Ιρφάν Καχβετσί πέτυχε χατ τρικ, ισοφαρίζοντας προσωρινά σε 3-3 στο 85΄ με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ, αλλά τον τελευταίο λόγο στο ματς είχε ο Σόρλοτ. Ο 24χρονος Νορβηγός είχε περάσει αλλαγή στο 65΄ και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων «κάρφωσε» την μπάλα στα δίχτυα για να χαρίσει στην Λειψία μία τεράστια νίκη.

Η γερμανική ομάδα με το «διπλό» στην Τουρκία «έπιασε» την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην κορυφή του 8ου γκρουπ και περιμένει το αποτέλεσμα του ντέρμπι που ακολουθεί ανάμεσα στους «κόκκινους διαβόλους» και την Παρί Σεν Ζερμέν, γα να μάθει εάν θα μείνει στο «ρετιρέ» ή, θα βρεθεί στην 3η θέση (σε περίπτωση τριπλής ισοβαθμίας στους 9 βαθμούς με νίκη των Γάλλων στο «Ολντ Τράφορντ»).

Αναλυτικά:

Πέμπτος όμιλος

Κράσνονταρ-Ρεν 1-0 (72′ Μπεργκ)

Όγδοος όμιλος

Μπασάκσεχιρ-Λειψία 3-4 (45′ +3, 72′, 85′ Καχβετζί – 26′ Ζάμπιτσερ, 43′ Μουκιέλε, 66′ Όλμο, 90’+2 Σόρλοθ)