Η Σεβίλλη «πάτησε γκάζι» στο δεύτερο ημίχρονο και με το 3-1 επί της Λεβάντε προκρίθηκε στην φάση των «16» του Copa del Rey. Οι Ανδαλουσιάνοι προηγήθηκαν με τον Φερνάντο στο 13΄, αλλά πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια με τον Ντούαρτε (31΄).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και με τα τέρματα των Οκάμπος (46΄) και Τόρες (78΄) πήραν σχετικά άνετα το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Νωρίτερα, η Οσασούνα «επέστρεψε» από το 0-2, νίκησε με 3-2 την Ουέλβα στην παράταση και προκρίθηκε, ενώ το «εισιτήριο» για τη συνέχεια πήρε και η Σαραγόσα (La Liga2), η οποία επικράτησε με 3-1 της Μαγιόρκα.

Η Ουέλβα προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο μέρος, αλλά η ομάδα της Παμπλόνα στο 76΄ και 83΄ να φέρει το ματς στα ίσια και να νικήσει στον επιπλέον χρόνο με το γκολ του Πέρες στο 111΄.

Στο «Ρομαρέντα» η Σαραγόσα προηγήθηκε 3-0 με όλα τα γκολ στο δεύτερο μέρος και έκανε την έκπληξη αφήνοντας εκτός συνέχειας ομάδα της La Liga.