Europa League: Κραϊόβα, Λέγκια και Μόλντε στο δρόμο των ελληνικών ομάδων

Πρώτη καταχώρηση: Παρασκευή, 2 Αυγούστου 2019, 00:16
Europa League: Κραϊόβα, Λέγκια και Μόλντε στο δρόμο των ελληνικών ομάδων

Μετά τη διεξαγωγή των αγώνων ρεβάνς στο β΄ προκριματικό γύρο του Europa League, το τοπίο ξεκαθάρισε για τις ελληνικές ομάδες στην επόμενη φάση. Ως εκ τούτου, η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει τη ρουμνανική Κραϊόβα, ο Ατρόμητος τη Λέγκια Βαρσοβίας, ενώ ο Άρης ήξερε από τη νύχτα της Τετάρτης πως αν προκριθεί, τον περιμένει η Μόλντε. Οι πρώτοι αγώνες θα διεξαχθούν στις 8 Αυγούστου και οι ρεβάνς στις 15 του ίδιου μήνα, με τις συλλόγους της Ελλάδας φιλοξενούμενους στα πρώτα παιχνίδια.

Στις επαναληπτικές αναμετρήσεις για τη β΄ προκριματική φάση του Europa League σημειώθηκαν τα αποτελέσματα (σε παρένθεση τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων):

Λίνκολν (Γιβραλτάρ)-Αραράτ (Αρμενία)                      1-2 (0-2)

Σούντουβα (Λιθουανία)-Τρε Πένε (Σαν Μαρίνο)               5-0 (5-0)

Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο)-Σκεντίγια (Βόρεια Μακεδονία)   1-1 (2-1)

Φερονικέλι (Κόσοβο)-Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία)        0-2 (1-2)

Τσουκαρίτσκι (Σερβία)-Μόλντε (Νορβηγία)                   1-3 (0-0)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ­-Ντουνάισκα Στρέντα (Σλοβακία)                   3-2 (2-1)             

ΑΕΛ Λεμεσού (Κύπρος)-ΑΡΗΣ                                 0-1 (0-0) 

Αστάνα (Καζακστάν)-Σάντα Κολόμα (Ανδόρα)                  4-1 (0-0)

Λέφσκι Σόφιας (Βουλγαρία)-ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)           0-4 (0-3)

Λιεπάγια (Λετονία)-Νόρκεπινγκ (Σουηδία)                   0-1 (0-2)

Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν)-Χαποέλ Μπέρ Σεβά (Ισραήλ)       1-1 (0-2)

Νέφτσι Μπακού (Αζερμπαϊτζάν)-Άρσεναλ Τούλα (Ρωσία)        3-0 (1-0)

Ζρίνσκι (Βοσνία)-Ουτρέχτη (Ολλανδία)                      2-1 παρ. (1-1)

Γιάμπλονετς (Τσεχία)-Πιούνικ (Αρμενία)                    0-0 (1-2)           

Βαντούζ (Λιχτενστάιν)-Φέχερβαρ (Ουγγαρία)                 2-0 (0-1)

Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία)-Καμπάλα (Αζερμπαϊτζάν)         3-0 (2-0)   

Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία)-Μαλάτιασπορ (Τουρκία)      0-1 (2-2)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Γερμανία)-Φλόρα Ταλίν (Εσθονία)    2-1 (2-1)

Έσμπιεργκ (Δανία)-Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ (Λευκορωσία)         0-0 (0-2)

Ρίγα (Λετονία)-Πιαστ Γκλίβιτσε (Πολωνία)                  2-1 (2-3)

Σερίφ Τίρασπολ (Μολδαβία)-Παρτιζάνι (Αλβανία)             1-1 (1-0)         

Γκζίρα Γιουνάιτεντ (Μάλτα)-Βέντσπιλς (Λετονία)            2-2 (0-4)        

Ορντάμπασι Σιμκέντ (Καζακστάν)-Μλάντα Μπόλεσλαβ (Τσεχία)  2-3 (1-1)

Κλάκσβικ (Νησιά Φαρόε)-Λουκέρνη (Ελβετία)                 0-1 (0-1)        

Χάκεν (Σουηδία)-Άλκμααρ (Ολλανδία)                        0-3 (0-0)  

Βιτορούλ (Ρουμανία)-Γάνδη (Βέλγιο)                        2-1 (3-6)         

Πρόγκρες (Λουξεμβούργο)-Ρέιντζερς (Σκωτία)                0-0 (0-2)         

Μάλμε (Σουηδία)-Ντομζάλε (Σλοβενία)                       3-2 (2-2)       

Ζόρια Λουχάνσκ (Ουκρανία)-Μπουντούτσνοστ (Μαυροβούνιο)    1-0 (3-1)

Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ)-Στρασμπούρ (Γαλλία)                2-1 (1-3)   

Κραϊόβα (Ρουμανία)-Χόνβεντ (Ουγγαρία)                     3-1 πεν.(0-0)

Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)-Σάμορκ Ρόβερς (Ιρλανδία)         3-1 (1-2)

Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)-Βαλούρ Ρέικιαβικ (Ισλανδία)     4-0 (1-1)

Ντεμπρετσένι (Ουγγαρία)-Τορίνο (Ιταλία)                   1-4 (0-3)

Κουόπιο (Φινλανδία)-Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία)            0-0 (0-1)

Στεάουα (Ρουμανία)-Αλασκερτ (Αρμενία)                     2-3 (3-0)          

Αμπερντίν (Σκωτία)-Τσιχούρα Σατσκέρε (Γεωργία)            5-0 (1-1)

Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία)-Λοκομοτίβ Πλόβντιβ (Βουλγαρία)  3-1 (0-2)

Λίνφιλντ (Βόρεια Ιρλανδία)-ΗΒ Τόρσαβν (Νησιά Φαρόε)       1-0 (2-2)

Στουρμ Γκρατς (Αυστρία)-Χάουγκεσουντ (Νορβηγία)           2-1 (0-2)

Παρτιζάν Βελ. (Σερβία)-Κόναχς Κουέι (Ουαλία)              3-0 (1-0)

Μπρόντμπι (Δανία)-Λέχια Γκντανσκ (Πολωνία)                4-1 (1-2)

Γκιμαράες (Πορτογαλία)-Ζενές Ες (Λουξεμβούργο)            4-0 (1-0)

Κρουσέιντερς (Β. Ιρλανδία)-Γουλβς (Αγγλία)                1-4 (0-2)        

Στιάρναν (Ισλανδία)-Εσπανιόλ (Ισπανία)                    1-3 (0-4)

Όσιγεκ (Κροατία)-ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία)                 Παράταση (0-1)             

Τα 36 ζευγάρια που προέκυψαν μετά τους αγώνες ρεβάνς για τον β΄ προκριματικό γύρο του Europa League:

Σουτιέσκα-Λίνφιλντ

Μακάμπι Τελ Αβίβ-Σουντούβα

Αραράτ-Σαμπουρτάλο

Ρίγα-Ελσίνκι

Λουντογκόρετς-Νιου Σέιντς

Σαράγεβο-ΜΠΑΤΕ Μπόρισοφ

Ντουντελάνζ-Νόμε Κάλιου

Αστάνα-Βαλέτα

Σερίφ Τιρασπόλ-ΑΙΚ

Σλόβαν Μπρατισλάβας-Ντάνταλκ

Νόρκεπινγκ-Χάποελ Μπεερ Σεβά

Τορίνο-Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ

Αντβέρπ-Βικτόρια Πλζεν

Αούστρια Βιέννης-Απόλλων Λεμεσού

Φέγενορντ-Ντιναμό Τιφλίδας

Μπρόντμπι-Μπράγκα

Μόλντε-Άρης

Λοκομοτίβ Πλόβντιβ-Στρασμπούρ

Τουν-Σπαρτάκ Μόσχας

Στεάουα-Μλάντα Μπόλεσλαβ

Πιούνικ Ερεβάν-Γουλβς

Μίντιλαντ-Ρέιντζερς

Μάριουπολ-Αλκμάαρ

ΑΕΚ Λάρνακας-Γάνδη

Λέγκια Βαρσοβίας-Ατρόμητος

Χάουγκεσουντ-Αϊντχόφεν

Ριέκα-Αμπερντίν

Βέντσπιλς-Βιτόρια Γκιμαράες

Βαντούζ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης

Παρτιζάν-Μαλάτιασπορ

Μάλμε-Ζρίνσκι

Νέφτσι Μπακού-Μπνέι Γεχούντα

Λουκέρνη-Εσπανιόλ

Σπάρτα Πράγας-Τραμπζονσπόρ

Ουνιβερσιτατέα Κραϊόβα-ΑΕΚ

ΤΣΣΚΑ Σόφιας ή Όσιγιεκ-Ζόρια

Τελευταία ενημέρωση: Παρασκευή, 2 Αυγούστου 2019, 00:18