Η νίκη της Γουέστ Χαμ στο Ζάγκρεμπ και η φοβερή ανατροπή της Μπέτις επί της Σέλτικ «σημάδεψαν» το «πρώτο πιάτο» της πρεμιέρας των ομίλων του Europa League.

Μπέτις και Σέλτικ δεν είχαν συναντηθεί ποτέ στο παρελθόν και στην πρώτη τους μάχη οι Ανδαλουσιάνοι έφυγαν νικητές με 4-3, παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-2. ΟΙ «καθολικοί», που είχαν τον Βασίλη Μπάρκα στον πάγκο, έκαναν ιδανικό ξεκίνημα στο ματς, ωστόσο, δεν απέφυγαν την 8η σερί ήττα τους σε ισάριθμες επισκέψεις τους στην Ισπανία τα τελευταία χρόνια.

Από την άλλη η Μπέτις επιβεβαίωσε τη δυναμική που έχει στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», όπου παραμένει αήττητη στους ομίλους του Europa League με 4-3-0, έχοντας δεχτεί με τα σημερινά τρία τέρματα.

Την πρώτη της νίκη μετά από μία ισοπαλία και τρεις ήττες που είχε στην Ευρώπη πανηγύρισε το βράδυ της Πέμπτης η Γουέστ Χαμ και, μάλιστα, εκτός έδρας. Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο τα «σφυριά» επικράτησαν 2-0 της Ντιναμό Ζάγκρεμπ, με τους Κροάτες να παραμένουν με μόλις 2 νίκες μετά από 16 αναμετρήσεις με αγγλικές ομάδες (2 ισοπαλίες, 12 ήττες).

Η Λάτσιο είχε αποκλείσει την Γαλατασαράι το 2016 με μία νίκη και μία ισοπαλία στην ίδια διοργάνωση, ωστόσο, οι Τούρκοι με το γκολ του Ουντέρ επικράτησαν απόψε στην Κωνσταντινούπολη με 1-0 και πήραν… κεφάλι στον 5ο όμιλο.

Ο Ταξιάρχης Φούντας ήταν στην ενδεκάδα της Ραπίντ Βιέννης (αντικαταστάθηκε στο 74ο λεπτό), παρ΄ όλα αυτά η Γκενκ κατάφερε στις καθυστερήσεις με το «πρώτο βιολί» της στην επίθεση, Πολ Ονουάτσου, να «παγώσει» την «Αλιάνζ» και να φύγει νικήτρια με 1-0.

Λέστερ (Αγγλία)-Νάπολι (Ιταλία) 22:00

Σπαρτάκ Μόσχας (Ρωσία)-Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία) 0-1 (90΄+2 Ζιγκό)

4ος όμιλος

Ολυμπιακός (Ελλάδα)-Αντβέρπ (Βέλγιο) 22:00

Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Γερμανία)-Φενερμπαχτσέ (Τουρκία) 22:00

5ος όμιλος

Γαλατάσαραϊ (Τουρκία)-Λάτσιο (Ιταλία) 1-0 (67΄αυτ. Στρακόσια)

Λοκομοτίβ Μόσχας (Ρωσία)-Μαρσέιγ (Γαλλία) 1-1 (89΄ Κερκ – 59΄ πεν. Ουντέρ)

6ος όμιλος

Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)-Μπράγκα (Πορτογαλία) 2-1 (75΄ Ρόντιτς, 85΄πεν. Κάταϊ- 76΄ Γκαλένο)

Μίντιλαντ (Δανία)-Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) 1-1 (3΄ Ίσακσεν – 32΄ Ντεσπόντοβ)

7ος όμιλος

Μπέτις (Ισπανία)-Σέλτικ (Σκωτία) 4-3 (32΄ Μιράντα, 35΄,53΄ Χουάνμι, 51΄ Ιγκλέσιας – 15΄ Ατζέτι, 26΄πεν. Γιουράνοβιτς, 87΄ Ραλστον)

Λεβερκούζεν (Γερμανία)-Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) 2-1 (37΄ Παλάσιος, 69΄ Βίρτς – 8΄ Μαέ)

8ος όμιλος

Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία)-Γκενκ (Βέλγιο) 0-1 (90΄+2 Ονουάτσου)

Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)-Γουέστ Χαμ (Αγγλία) 0-2 (22΄ Μιχαΐλ Αντόνιο, 50΄ Ράις)