Ο Νεϊμάρ δεν σκόραρε, αλλά από δύο δικές του πάσες, η Βραζιλία επιβλήθηκε με 2-0 της Σαουδικής Αραβίας σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο Ριάντ. Ο στράικερ της Μάντσεστερ Σίτι, Γκάμπριελ Ζεσούς άνοιξε το σκορ στο 43΄ και στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων ο αμυντικός της Γιουβέντους, Άλεξ Σάντο, διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Ελ Οβάις στο 85ο λεπτό. Ο Ολλανδός ρέφερι της αναμέτρησης, Ντάνι Μακέλι, έκανε χρήση του VAR κι απέβαλλε τον 27χρονο τερματοφύλακα της Αλ Αχλί.

Για την «σελεσάο» ήταν η 7η σερί νίκη, ενώ σε 8ο ματς το συγκρότημα του Τίτε δεν δέχεται γκολ! Οι Σαουδάραβες από την πλευρά τους έμειναν χωρίς νίκη για 5ο συνεχόμενο αγώνα.

Τα αποτελέσματα:
ΗΠΑ – Κολομβία 2-4 (50΄ Σαΐφ, 53΄ Γουντ – 36΄ Ροντρίγκες, 56΄ Μπάκα, 74΄ Φαλκάο, 79΄ Μπόρχα)
Μεξικό – Κόστα Ρίκα 3-2 (33΄ Γκούσμαν, 56΄ Μαρτίν, 71΄πεν. Χιμένες – 29΄ Κάμπελ, 44΄πεν. Ρουίς)
Ιαπωνία – Παναμάς 3-0 (42΄ Μιναμίνο, 66΄ Ίτο, 85΄αυτ. Κάμινγκς)
Νότια Κορέα – Ουρουγουάη 2-1 (66΄ Χουάνγκ, 79΄ Γιουνγκ – 72΄ Βεσίνο)
Σιγκαπούρη – Μογγολία 2-0 (71΄ Χαρούν, 83΄ Κουάκ)
Σρι Λάνκα – Μαλαισία 1-4 (29΄ Μαντουσάν – 65΄ Ταλαχά, 76΄ Αζλίν, 85΄, 90΄+1 Σουμαρέχ)
Κατάρ – Ισημερινός 4-3 (32΄ Άκραμ, 36΄,68΄ Αμπντουλά, 61΄πεν. Αλ Χαϊντός – 66΄,71΄ Βαλένσια, 89΄ Σεβάλος)
Σαουδική Αραβία – Βραζιλία 0-2 (43΄ Γκάμπριελ Ζεσούς, 90΄+7 Αλεξ Σάντρο)