Φράιμπουργκ και Ουνιόν Βερολίνου έγιναν οι τελευταίες ομάδες που συμπλήρωσαν το παζλ των προημιτελικών του Κυπέλλου Γερμανίας.

Δύο γκολ του Ιταλού μέσου, Βιντσέντσο Γκρίφο, στο 10΄ και 36΄ με πέναλτι έβαλαν τις βάσεις για την εμφατική νίκη-πρόκριση της Φράιμπουργκ εκτός έδρας επί της Χοφενχάιμ με 4-1, ενώ το ντέρμπι του Βερολίνου, ανάμεσα στην Χέρτα και στην Ουνιόν, βρήκε τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν το «εισιτήριο» για την οκτάδα της διοργάνωσης.

Στην αναμέτρηση των «πρωτευουσιάνων» κάθε ομάδα πέτυχε από ένα αυτογκόλ, με αυτό του Σταρκ στο 50΄ να βάζει μπροστά την Ουνιόν με 2-0, ενώ τέσσερα λεπτά μετά από το λάθος του Κεντίρα η Χέρτα ανέκτησε τις ελπίδες της (1-2), αλλά ο Νότσε στο 55΄ έβαλε τέλος στα όποια όνειρα των γηπεδούχων. Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων οι «μπλε» μείωσαν στο τελικό 3-2 με τον Σέρνταρ, αλλά δεν υπήρχε χρόνος για κάτι περισσότερο.

Τα αποτελέσματα των αγώνων της φάσης των «16» στο Κύπελλο Γερμανίας έχουν ως εξής:

Μόναχο 1860-Καρλσρούη 0-1

Κολωνία-Αμβούργο 3-4 πεν. (0-0 κ.α. – 1-1 παρ.)

Ζανκτ Πάουλι-Ντόρτμουντ 2-1

Μπόχουμ-Μάιντς 3-1

Ανόβερο-Γκλάντμπαχ 3-0

Λειψία-Χάνσα Ρόστοκ 2-0

Χοφενχάιμ-Φράιμπουργκ 1-4

Χέρτα Βερολίνου-Ουνιόν Βερολίνου 2-3