Μετά τους Ιωνικό, Θεσπρωτό και ΠΟ Τριγλίας, ο Διαγόρας είναι αυτός που πήρε το 4ο «εισιτήριο» για την Football League από τη Γ΄ Εθνική, αφού ηττήθηκε με 2-1 στην παράταση στη ρεβάνς των μπαράζ με την Καλαμάτα στο γήπεδο του Μεσσηνιακού, αλλά πήρε την πρόκριση χάρη στο εκτός έδρας γκολ, καθώς στο πρώτο ματς στη Ρόδο είχε νικήσει με 1-0.

Το πρώτο τέρμα της Καλαμάτας σημείωσε στο 47΄ ο Γιόνδης, ο οποίος αποβλήθηκε από τον διαιτητή για τον τρόπο που πανηγύρισε το τέρμα, ενώ λίγο πριν τη λήξη της παράτασης (119΄) την κόκκινη κάρτα πήρε και ο Ρόνι Κάρλος, με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν τον αγώνα με εννέα παίκτες. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν προσωρινά στο 112΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουρλάκη, για να πάρει η Καλαμάτα τη νίκη -που δεν της ήταν όμως αρκετή για την πρόκριση- στην εκπνοή της παράτασης (120΄) με γκολ του Μάρκοβιτς.

Τα αποτελέσματα των αγώνων ρεβάνς στα μπαράζ της Γ΄ Εθνικής (σε παρένθεση το σκορ της πρώτης αναμέτρησης):

Ιωνικός-Αιολικός 2-0 (2-2)

Νέστος Χρυσούπολης-ΠΟ Τριγλίας 0-1 (0-0)

Θεσπρωτός-Νίκη Βόλου 2-0 (1-0)

Καλαμάτα-Διαγόρας Ρόδου 2-1 (0-1)