Ισόπαλες με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν στη «Ρεντ Μπουλ Αρίνα» οι Λειψία και Λεβερκούζεν, σε αναμέτρηση για την 24η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα. Αποτέλεσμα που έφερε την πρωτοπόρο Μπάγερν στο +3 από την ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν, ενώ η Λεβερκούζεν παρέμεινε στην πέμπτη θέση, στο -2 από την Γκλάντμπαχ.

Μοιρασμένο το πρώτο μέρος, με τα γκολ να σημειώνονται σε διάστημα τεσσάρων λεπτών. Οι «ασπιρίνες» προηγήθηκαν με τον Λέον Μπέιλι από ασίστ του Κάι Χάβερτς, για να ισοφαρίσει τρία λεπτά αργότερα η Λειψία με τον Πάτρικ Σικ. Ανώτερη σε όλα η Λεβερκούζεν στο δεύτερο ημίχρονο, είχε την κατοχή της μπάλας και τις ευκαιρίες να φτάσει σε δεύτερο γκολ, αλλά πότε η αστοχία και πότε οι επεμβάσεις του Πίτερ Γκιουλάτσι κράτησαν το 1-1 ως το φινάλε.

Η 24η αγωνιστική:

Φορτούνα Ντίσελντορφ – Χέρτα Βερολίνου 3-3 (6΄, 45΄+1 Καραμάν, 9΄ Τόμι – 64΄αυτ. Τόμι, 66΄ Κούνια, 75΄ πεν. Πιάτεκ)

Ντόρτμουντ-Φράιμπουργκ 1-0 (15΄ Σάντσο)

Χόφενχαϊμ – Μπάγερν Μονάχου 0-6 (2΄ Γκνάμπρι, 7΄ Κίμιχ, 15΄ Τσιρκτσέε, 33΄, 46΄ Κοουτίνιο, 62΄ Γκορέτσκα)

Μάιντς – Πάντερμπορν 2-0 (29΄ Κουάισον, 37΄ Ονισίουο)

Άουγκσμπουργκ – Γκλάντμπαχ 2-3 (57΄ Λέβεν, 83΄ Φινμπόγκασον – 49΄ Μπεσενμπαϊνί, 53΄, 79΄ Στιντλ)

Κολωνία – Σάλκε 3-0 (9΄ Μπόρναου, 39΄ Κόρντομπα, 75΄αυτ. Νίμπελ)

Ουνιόν Βερολίνου – Βόλφσμπουργκ 2-2 (41′ Άντερσον, 56′ Φρίντριχ – 60′ Γκέρχαρτ, 81′ Βίγκχορστ)

Λειψία – Λεβερκούζεν 1-1 (32΄ Σικ – 29΄ Μπέιλι)