Με πολύ μεγάλη νίκη από την «Prezero Arena» απέναντι στη γηπεδούχο Χοφενχάιμ έφυγε η Ουνιόν Βερολίνου, που επικράτησε με 3-1 στη συνάντηση η οποία έκλεισε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής στην Μπουντεσλίγκα.

Καθοριστική για την εξέλιξη του παιχνιδιού υπήρξε η αποβολή του Ρόμπερτ Σκοβ στο 58ο λεπτό, που άλλαξε τις ισορροπίες υπέρ των «πρωτευουσιάνων». Η Ουνιόν άνοιξε το σκορ με πέναλτι του αρχηγού της, Μαξ Κρούζε, με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, αλλά ακόμη και με παίκτη λιγότερο, η Χοφενχάιμ κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Μούνας Νταμπούρ στο 80΄.

Δεν το χάρηκε για πολύ όμως, καθώς πέντε λεπτά αργότερα ο Τζοέλ Πογιανπάλο ξανάδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σέντρικ Τάουχερτ.

Η 6η αγωνιστική:

Σάλκε-Στουτγκάρδη 1-1 (30΄ Τιαό – 56΄πεν. Γκονζάλες)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Βέρντερ Βρέμης 1-1 (65΄ Αντρέ Σίλβα – 51΄ Σάρτζεντ)

Κολωνία-Μπάγερν Μονάχου 1-2 (84΄ Ντρέξλερ – 13΄πεν. Μίλερ, 45΄+1 Γκνάμπρι)

Άουγκσμπουργκ-Μάιντς 3-1 (40΄ Βάργκας, 80΄,90΄+1 Χαν – 64΄ Ονισίβο)

Αρμίνια Μπίλεφελντ-Ντόρτμουντ 0-2 (53΄, 71΄ Χούμελς)

Γκλάντμπαχ-Λειψία 1-0 (60΄ Βολφ)

Φράιμπουργκ-Λεβερκούζεν 2-4 (3΄ Χέλερ, 72΄ Πέτερσεν – 29΄, 42΄ Αλάριο, 64΄ Αμίρι, 77΄ Τα)

Χέρτα Βερολίνου-Βόλφμπουργκ 1-1 (6΄ Κούνια – 21΄ Μπακού)

Χοφενχάιμ-Ουνιόν Βερολίνου 1-3 (80΄ Νταμπούρ – 60΄ πεν. Κρούζε, 85΄ Πογιανπάλο, 90΄+4 Τάουχερτ)