Ο τίτλος της Bundesliga είχε κριθεί εδώ κι αρκετές αγωνιστικές με θριαμβεύτρια την Μπάγερν Μονάχου (9ο συνεχόμενο τρόπαιο), ωστόσο η 34η και τελευταία αγωνιστική προσέφερε αρκετές συγκινήσεις μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Τραγικές φιγούρες οι παίκτες της Βέρντερ Βρέμης, που ηττήθηκαν στην έδρα τους με 4-2 απ’ την Γκλάντμπαχ και υποβιβάστηκαν για πρώτη φορά μετά από 41 χρόνια, καθώς η Κολωνία που επικράτησε της Σάλκε με γκολ του Μπορνό στο 86′, την προσπέρασε στην τελευταία «στροφή» του πρωταθλήματος, τερμάτισε στη 16η θέση και θα δώσει αγώνα μπαράζ ανόδου/υποβιβασμού με τον δεύτερο της Β΄ κατηγορίας, για μία θέση στην Bundesliga της επόμενης περιόδου.

Πρόσωπο της αγωνιστικής δεν ήταν άλλο απ’ τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ο οποίος χρειάστηκε να περιμένει ως το 90ό λεπτό του αγώνα με την Άουγκμπουργκ (5-2) για να σημειώσει το 41ο εφετινό τέρμα του στο πρωτάθλημα και να καταρρίψει το ρεκόρ των 40 τερμάτων σε μια σεζόν της Bundesliga, το οποίο κατέχει από τη σεζόν 1971-72 ο θρύλος της Μπάγερν Μονάχου, Γκερντ Μίλερ. Ο «Λέβα» έφτασε τα 41 γκολ σε 29 αγώνες, ενώ ο Μίλερ είχε χρειαστεί 34 ματς για να το πετύχει πριν από 49 χρόνια.

Το «εισιτήριό» για το Conference League της επόμενης περιόδου «σφράγισε» η Ουνιόν Βερολίνου που νίκησε με 2-1 τη Λειψία (στο τελευταίο ματς του Γιούλιαν Νάγκελσμαν) με γκολ του Κρούζε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και τερμάτισε στην 7η θέση, αφήνοντας πίσω της την Γκλάντμπαχ.

Η 34η αγωνιστική:

Μπάγερν Μονάχου-Άουγκσμπουργκ 5-2 (9′ αυτ. Γκουβελέου, 23′ Γκνάμπρι, 33′ Κίμιχ, 43′ Κομάν, 90′ Λεβαντόφσκι – 67′ Χαν, 72′ Νίντερλεχνερ)

Ντόρτμουντ-Λεβερκούζεν 3-1 (5′, 84′ Χάαλαντ, 51′ Ρόις – 90′ Μπεντερ)

Χοφενχάιμ-Χέρτα Βερολίνου 2-1 (49′ Ανταμιάν, 90’+1′ Κράμαριτς – 43′ Νταρίντα)

Βόλφσμπουργκ-Μάιντς 2-3 (47′ Φίλιπ, 66′ Ζοάο Βίκτορ – 44′ Μπότιους, 54′ Κουάισον, 77′ Μπελ)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Φράιμπουργκ 3-1 (62′ Σίλβα, 87′ Τουρέ, 90’+2′ Άτσε – 77′ Γεόνγκ)

Ουνιόν Βερολίνου-Λειψία 2-1 (67′ Φρίντριχ, 90’+2′ Κρούζε – 55′ Κλάιφερτ)

Κολωνία-Σάλκε 1-0 (86′ Μπορνό)

Βέρντερ Βρέμης-Γκλάντμπαχ 2-4 (80′ Ράτσικα, 83′ Φουλκρουγκ – 3′ Στιντλ, 52′ Τουράμ, Μπενσεμπαϊνί, 67′ Νιουχάους)

Στουτγκάρδη-Αρμίνια Μπίλεφελντ 0-2 (66′ Κλος, 72′ Ντόαν)