Έπειτα από τρία σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα (δύο ήττες από Άιντραχτ, Ουνιόν και ισοπαλία με τη Βόλφσμπουργκ), η Γκλάντμπαχ επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας της Στουτγκάρδης με 3-1 στο Borussia-Park στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 13ης αγωνιστικής στη γερμανική Bundesliga. Μία νίκη που έφερε τους γηπεδούχους ισόβαθμους με τη Λειψία στους 19 βαθμούς και σε απόσταση… βολής από τις θέσεις που οδηγούν στα Κύπελλα Ευρώπης.

Τα γρήγορα γκολ των Χόφμαν (4′) και Τουράμ (25′), έβαλαν τις βάσεις για την 5η νίκη της Γκλάντμπαχ στο πρωτάθλημα. Η Στουτγκάρδη (με βασικό για άλλο ένα παιχνίδι τον Κωνσταντίνο Μαυροπάνο, ο οποίος αντίκρισε την κίτρινη κάρτα στο 73′) μείωσε στο 35′ με τον Τόμας, όμως στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χέρμαν σφράγισε τη νίκη των γηπεδούχων.