Η εντελώς ανίσχυρη φέτος Σάλκε δεν μπόρεσε να προβάλει σοβαρή αντίσταση στη Χέρτα, που νίκησε εύκολα στο Βερολίνο με 3-0 τους «βασιλικούς μπλε», τους άφησε τελευταίους στην κατάταξη κι απελπισμένους, ενώ η ίδια έκανε ένα μικρό άλμα στην κατάταξη, φτάνοντας στους 16 βαθμούς.

Το σκορ στο Ολυμπιακό Στάδιο της γερμανικής πρωτεύουσας άνοιξε ο Γκεντουζί στο 36ο λεπτό, ενώ ο Κόρντομπα έβαλε ασφαλιστική δικλείδα διπλασιάζοντας νωρίς στο β΄ ημίχρονο (52΄). Τη… χαριστική βολή στους φιλοξενούμενους έδωσε ο Πιάτεκ, που διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 80΄.

Η 14η αγωνιστική:

Χοφενχάιμ-Φράιμπουργκ 1-3 (58’ Μπεμπού – 7’ Σανταμαρία, 34’ πεν. Γκρίφο, 42’ αυτ. Άνταμς)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Λεβερκούζεν 2-1 (22’ Γιουνές, 54’ αυτ. Ταπσομπά – 9’ Αμίρι)

Κολωνία-Άουγκσμπουργκ 0-1 (77’ Ιάγκο)

Βέρντερ Βρέμης-Ουνιόν Βερολίνου 0-2 (12’ Μπέκερ, 28’ Αβονίγι)

Αρμίνια Μπίλεφελντ-Γκλάντμπαχ 0-1 (58’ Εμπολό)

Χέρτα Βερολίνου-Σάλκε 3-0 (36΄ Γκεντουζί, 52΄ Κόρντομπα, 80΄ Πιάτεκ)

Στουτγκάρδη-Λειψία 21:30