Σε ένα παιχνίδι με πολλές συγκινήσεις Σκωτία και Αγγλία αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2 στο «Χάμπντεν Παρκ» της Γλασκώβης, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του έκτου ομίλου των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλου.

Μέχρι το 86΄ η ομάδα του Γκόρντον Στράχαν βρισκόταν πίσω στο σκορ με 1-0, όμως μέσα σε τρία λεπτά με ισάριθμα φάουλ του Λι Γκρίφιθς πήρε το προβάδισμα με 2-1 και όλα έδειχναν ότι θα έπαιρνε τη μεγάλη νίκη. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως, ο Χάρι Κέιν διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, με το οποίο τα «Τρία Λιοντάρια» διατήρησαν το απόλυτο προβάδισμα για την πρόκριση στους τελικούς του Μουντιάλ 2018.

Η Αγγλία παραμένει αήττητη από την έναρξη των προκριματικών έχοντας 4 νίκες και 2 ισοπαλία, ενώ με το βαθμό οι Σκωτσέζοι εξακολουθούν να ελπίζουν στην κατάκτηση της δεύτερη θέσης.

Τα αποτελέσματα:

1ος όμιλος
Ολλανδία-Λουξεμβούργο 5-0 (21΄ Ρόμπεν, 34΄ Σνάιντερ, 62΄ Βαϊνάλντουμ, 70΄ Πρόμες, 84΄πεν. Γιάνσεν)
Λευκορωσία-Βουλγαρία 2-1 (33΄ πεν. Σιβάκοφ, 80΄ Σαβίτσκι – 90΄+1 Κοσταντίνοφ)
Σουηδία-Γαλλία 2-1 (43΄ Ντουρμάζ, 90΄+3 Τοϊβόνεν – 37΄ Ζιρού)

2ος όμιλος

Νήσοι Φαρόε-Ελβετία 0-2 (36΄ Τσάκα, 59΄ Σακίρι)
Ανδόρα-Ουγγαρία 1-0 (26΄ Ρέμπες)
Λετονία-Πορτογαλία 0-3 (41΄, 63΄Ρονάλντο, 67΄ Σίλβα)

3ος όμιλος

Αζερμπαϊτζάν-Β. Ιρλανδία 0-1 (90΄+2 Ντάλας)

5ος όμιλος

Καζακστάν-Δανία 1-3 (71΄ Κούατ – 27΄ Γιόργκενσεν, 50΄πεν. Έρικσεν, 81΄ Ντόλμπεργκ)

Μαυροβούνιο-Αρμενία 21:45
Πολωνία-Ρουμανία 21:45