Για ένατο στη σειρά παιχνίδι η Οσασούνα έμεινε μακριά από τη νίκη (3 ισοπαλίες, 6 ήττες), παραχωρώντας ισοπαλία 1-1 στην Αλαβές, στο ματς που έριξε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής στη LaLiga. Η ομάδα της Παμπλόνα, που έχει να νικήσει από τις 24 Οκτωβρίου (1-0 την Αθλέτικ Μπιλμπάο), βρέθηκε από νωρίς στα… σχοινιά, καθώς έχασε στο 8ο λεπτό τον Ρούμπεν με απευθείας κόκκινη, έπειτα από πολύ σκληρό μαρκάρισμα.

Παρόλα αυτά κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 68′ με τον Τόρες, όμως δεν μπόρεσε να το συντηρήσει για περισσότερο από 8 λεπτά, καθώς ο Λούκας Πέρεθ με πέναλτι στο 76′ έφερε το ματς στα ίσα, χαρίζοντας το βαθμό της ισοπαλίας στην Αλαβές.

Η 16η αγωνιστική:

Σεβίλλη-Βιγιαρεάλ 2-0 (8′ πέν. Οκάμπος, 53′ Ελ Νεσιρί)

Μπαρτσελόνα-Έιμπαρ 1-1 (67′ Ντεμπελέ – 57′ Κίκε)

Κάντιθ-Βαγιαδολίδ 0-0

Λεβάντε-Μπέτις 4-3 (2′ Ντουάρτε, 22′, 24′ Μοράλες, 55′ Ροζέρ – 12′ Μαντί, 78′ πέν. 86′ Κανάλες)

Γρανάδα-Βαλένθια 2-1 (45’+3′ Κένεντι, 88′ Μολίνα – 36′ Γκαμεϊρό)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Χετάφε 1-0 (20′ Σουάρες)

Θέλτα-Ουέσκα 2-1 (33′ Νολίτο, 61′ Άσπας – 84′ Σεοάν)

Έλτσε-Ρεάλ Μαδρίτης 1-1 (57′ πέν. Φιδέλ – 20′ Μόντριτς)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Σοσιεδάδ 0-1 (5′ Πορτού)

Οσασούνα-Αλαβές 1-1 (68′ Τόρες – 76′ πέν. Πέρεθ)