Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας και για τις δύο ομάδες ήταν ο αγώνας της Σεβίλλης με την Θέλτα για την 10η ημέρα του ισπανικού πρωταθλήματος, στην προσπάθειά τους να ξεφύγουν από τις τελευταίες θέσεις της κατάταξης. Νικήτρια τελικά αναδείχθηκε η Σεβίλλη με 4-2 χάρη σε δύο τέρματα των Εσκουντέρο στο 85΄ και Ελ Χαντάντι δύο λεπτά αργότερα (87΄). Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο ημίχρονο με 2-2.

Προηγήθηκε η Σεβίλλη με τον Νάβας στο 2ο λεπτό, για να απαντήσουν οι φιλοξενούμενοι με δύο τέρματα από τους Άσπας στο 10΄ και Νολίτο στο 38΄. Στο 38΄ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2 με γκολ του Εν-Νεσίρι στο 45΄.

Η 10η αγωνιστική:

Οσασούνα-Ουέσκα 1-1 (66΄ Γκαρσία – 5΄ Ραμίρες)

Λεβάντε-Έλτσε 1-1 (12΄ Μελέρο – 64΄ Μορέντε)

Βιγιαρεάλ-Ρεάλ Μαδρίτης 1-1 (76. πέν. Μορένο – 2΄ Ντίας)

Σεβίλλη-Θέλτα 4-2 (2΄ Νάβας, 45΄ Εν-Νεσίρι, 85΄ Εσκουντέρο, 87΄ Ελ Χαντάντι – 10΄ Άσπας, 38΄ Νολίτο)