Με «χατ τρικ» του Κριστιάνο Ρονάλντο, η πρωτοπόρος του ιταλικού πρωταθλήματος Γιουβέντους νίκησε με 4-0 την Κάλιαρι, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Σέριε Α. Aυτό ήταν το 56ο του «χατ τρικ» (με ομάδες και εθνική Πορτογαλίας). Ο σούπερ σταρ της «Γιούβε» έγινε ο πρώτος Πορτογάλος που πέτυχε «χατ τρικ» στη Σέριε A, ενώ για πρώτη φορά σκόραρε σε πέντε διαδοχικά ματς με τη «Μεγάλη Κυρία» στη Σέριε A.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ στο 49ο λεπτό, έκανε το 2-0 από το σημείο του πέναλτι στο 67΄ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 82΄. Ένα λεπτό νωρίτερα, στο 81΄ ο Ιγουάιν ήταν αυτός που είχε διαμορφώσει το 3-0 για τους γηπεδούχους. Η Γιουβέντους βρέθηκε μόνη πρώτη στην κορυφή με 45 βαθμούς, έχοντας ένα ματς περισσότερο από την Ίντερ (42β.).

Στη «λευκή» ισοπαλία, 0-0, και με τον έναν βαθμό συμβιβάστηκε η Μίλαν υποδεχόμενη τη Σαμπντόρια, στην αγωνιστική επιστροφή του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, με τη φανέλα των «ροσονέρι» μετά από 2.794 ημέρες! Ο 38χρονος Σουηδός αντικατέστησε τον Πιόντεκ στο 55ο λεπτό ξεκινώντας τη δεύτερη θητεία του με τους «ροσονέρι»! «Μια νέα πρόκληση για να ζήσουμε μαζί. Καλώς ήρθες ξανά Ίμπρα» έγραφε το πανό με το οποίο τον υποδέχτηκαν οι φίλαθλοι της Μίλαν στο «Σαν Σίρο».

Με πέντε γκολ… φιλοδώρησε την Πάρμα η Αταλάντα (5-0) και με 34 βαθμούς βρίσκεται στο -1 από την 4η του βαθμολογικού πίνακα Ρόμα (35β.). Τα γκολ των γηπεδούχων σημείωσαν οι Γκόμες (11΄), Φρόιλερ (34΄), Γκόζενς (43΄) και Ίλιτσιτς (60΄ & 71΄).