Την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται επιβεβαίωσε η Σοσιεδάδ. Οι Βάσκοι επικράτησαν με 3-0 στο «Σαν Σεμπαστιάν» της Αλαβές και με το τρίτο σερί «τρίποντο» που πήραν (4ο σε 6 αγώνες), στην «αυλαία» της 6ης ημέρας του ισπανικού πρωταθλήματος, «έπιασαν» στην 2η θέση της κατάταξης την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Απόλυτος πρωταγωνιστής του ματς ήταν ο Μικέλ Οϊαρθάμπαλ, ο οποίος πέτυχε 2 γκολ, ενώ έδωσε και την ασίστ στον Γουίλιαν Χοσέ από την οποία έγινε το 2-0. Η Σοσιεδάδ θα μπορούσε να είχε πετύχει και τέταρτο τέρμα στο 87΄, αλλά ο Πορτού απέτυχε να σκοράρει με πέναλτι.

Ο Σάντι Μίνα «έσωσε την παρτίδα» για την Θέλτα. Στο προτελευταίο χρονικά ματς της ημέρας η ομάδα του Βίγκο αναδείχθηκε ισόπαλη εντός έδρας με την Εσπανιόλ, 1-1, χάρις στο γκολ που πέτυχε ο 23χρονος επιθετικός στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Νωρίτερα, η Εϊμπάρ με απίστευτη ανατροπή μέσα σε 17 λεπτά (67-82΄) μετέτρεψε το εις βάρος της 0-2 από την Σεβίλλη, σε 3-2 και δικαίως πανηγύρισε το πρώτη εφετινό της «τρίποντο» μετά από 6 αγωνιστικές.

Η 6η αγωνιστική:

Βαγιαδολίδ-Γρανάδα 1-1 (12΄ Πλάνο – 42΄ Φερνάντες)

Μπέτις-Λεβάντε 3-1 (45΄+3, 48΄ Λορέν, 67΄ Ιγκλέσιας – 7΄ Ερνάνι)

Μπαρτσελόνα-Βιγιαρεάλ 2-1 (6΄ Γκριεζμάν, 15΄ Αρτούρ – 44΄ Καθόρλα)

Λεγανές-Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-1 (62΄ Όσκαρ – 59΄ πεν. Ραούλ Γκαρσία)

Μαγιόρκα-Ατλέτικο Μαδρίτης 0-2 (26΄ Ντιέγκο Κόστα, 65΄ Ζοάο Φέλιξ)

Βαλένθια-Χετάφε 3-3 (30΄, 34΄ Γκόμεζ, 39΄ Λι – 1΄ Μάτα, 66΄ Τζέισον, 69΄ Άνχελ)

Ρεάλ Μαδρίτης-Οσασούνα 2-0 (36΄ Βινίσιους, 72΄ Ροντρίγκο)

Εϊμπάρ-Σεβίλλη 3-2 (65΄ πεν. Ορεγιάνα, 77΄ Λεόν, 82΄ Κότε – 11΄ Οκάμπος, 33΄ Τόρες)

Θέλτα-Εσπανιόλ 1-1 (90΄+5 Μίνα – 48΄ Πεντρόσα)

Σοσιεδάδ-Αλαβές 3-0 (19΄, 41΄πεν. Οϊαρθάμπαλ, 33΄ Γουίλιαν Χοσέ)