Η Ουγκάντα έκανε την έκπληξη στον Α΄ όμιλο του Κόπα Άφρικα, επικρατώντας της Λαϊκής Δημοκρατίας του Κονγκό με 2-0 στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στη διοργάνωση, που φιλοξενείται στην Αίγυπτο. Το αξιοσημείωτο είναι πως η αποψινή ήταν η πρώτη νίκη της στην τελική φάση του αφρικανικού Κυπέλλου Εθνών, ύστερα από 41 χρόνια!

Το σκορ άνοιξε στο 14΄ ο Κάντου με κεφαλιά και διαμόρφωσε στο 48΄, επίσης με κεφαλιά. Με το Κονγκό αγωνίστηκαν ο πρώην αριστερός μπακ του Ολυμπιακού, Αρτούρ Μαζουακού και ο άλλοτε μέσος του Παναθηναϊκού, Πολ-Ζοζέ Εμποκού.

Νικηφόρα πρεμιέρα έκανε και η Νιγηρία στον Β΄ όμιλο, επικρατώντας δύσκολα πάντως του Μπουρούντι με 1-0 στην Αλεξάνδρεια. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Ιγκάλο στο 77ο λεπτό, με τον σκόρερ να έχει περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή τέσσερα λεπτά νωρίτερα.