«Ποδαρικό» με νίκη έκανε στη σεζόν 2020-21 η Μαρσέιγ, καθώς επικράτησε εκτός έδρας 3-2 της Μπρεστ, για τη 2η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος. Η Ολιμπίκ δεν είχε παίξει στην πρεμιέρα λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού (σ.σ. το ματς με τη Σεντ Ετιέν αναβλήθηκε) κι έτσι πραγματοποίησε το ντεμπούτο της στη φετινή Ligue 1, το οποίο ήταν νικηφόρο.

Το οφείλει σε μεγάλο βαθμό στον Κροάτη κεντρικό αμυντικό Ντούγε Τσαλέτα-Τσαρ, ο οποίος σκόραρε δύο φορές (27΄ και 80΄), ενώ ο Τοβέν ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 19΄. Οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά σε 2-1 με τον Φεβρ, στις καθυστερήσεις του α΄ ημιχρόνου, έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για την ισοφάριση, αλλά τελικά δεν απέφυγαν τη δεύτερη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια, αφού το γκολ του Σαρμπονιέ στο 89΄ δεν έφτανε.

Η 2η αγωνιστική:

Λιόν-Ναντ 4-1 (39΄ πεν., 45+1΄, 65΄ πεν. Ντεπάι, 45΄ αυτ. Λοτοά – 14΄ Σαϊντλέρ)

Ρεν-Μονπελιέ 2-1 (22΄ αυτ. Λε Ταλέκ, 77΄ Καμαβινγκά – 90΄+1 Λαμπόρντ)

Στρασμπούρ-Νις 0-2 (37΄ πεν., 59΄ Ντόλμπεργκ)

Ρεμς-Λιλ 0-1 (32΄ Μπαμπά)

Ναντ-Νιμ 2-1 (11΄ Ζιροτό, 27΄ πεν. Λουζά – 57΄ Φερχάτ)

Σεντ Ετιέν-Λοριάν 2-0 (19΄, 51΄ Αμουμά)

Ανζέ-Μπορντό 0-2 (25΄ Μάγια, 27΄ Μπάσιτς)

Μετς-Μονακό 0-1 (22΄ Μπαντιασίλ)

Μπρεστ-Μαρσέιγ 2-3 (45΄+ Φεβρ, 89΄ Σαρμπονιέ – 19΄ Τοβέν, 27΄, 80΄ Τσαλέτα-Τσαρ)