Τι κι αν απουσίαζε ο Κιλιάν Εμπαπέ μένοντας εκτός αποστολής λόγω ίωσης; Τι κι αν ο Μαουρίτσιο Ποτσετίνο έκανε αλλαγή τον αρνητικό Λιονέλ Μέσι με τον Ικάρντι στο ημίχρονο; Η Παρί Σεν Ζερμέν είχε το «μέταλλο» και τον… γερόλυκο Άνχελ Ντι Μαρία σε μεγάλα «κέφια», οδηγώντας τους πρωτευουσιάνους στην ανατροπή κόντρα στην πρωταθλήτρια Λιλ με 2-1, στο εναρκτήριο ματς της 12ης αγωνιστικής της Ligue1.

Οι «λιλουά» θύμισαν για 74 λεπτά την περσινή ομάδα. Στρίμωξαν για τα καλά την Παρί, σκόραραν πρώτοι, έχασαν τρεις μεγάλες ευκαιρίες για να διευρύνουν το προβάδισμά τους, όμως στο τέλος… μίλησε ο Ντι Μαρία.

Πρώτα «σέρβιρε» στον Μαρκίνιος το γκολ της ισοφάρισης για τους Παριζιάνους στο 74′ κι ακολούθως σημείωσε το νικητήριο τέρμα στο 89′, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Η Παρί αύξησε πλέον τη διαφορά της απ’ τη δεύτερη Λανς (που «δοκιμάζεται» το Σάββατο 30/10, στην έδρα της Λιόν) κι εξακολουθούν να οδηγούν την κούρσα της γαλλικής Λίγκας.