Η Σάλκε βρίσκεται στην δεύτερη θέση από το τέλος, καθώς γνώρισε νέα ήττα με 2-1 από την Γκλάντμπαχ στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό με τον Γκίντερ και κλείδωσαν τη νίκη στο 76′ με τον Χέρμαν. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις με τον Μπριλ Εμπολό.

Η 3η αγωνιστική:

Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου
Ντόρτμουντ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 3-1 (36′ Ντιαλό, 72′ Βολφ, 88′ Αλκάθερ – 68′ Αλέ)

Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου

Μπάγερν – Λεβερκούζεν 3-1 (10′ Τολισό, 19′ Ρόμπεν, 89′ Ροντρίγκες – 5′ πεν. Γουέντελ)
Λειψία – Ανόβερο 3-2 (9′ Πόουλσεν, 40′, 63′ Βέρνερ – 13′ Φίλκρουγκ, 65′ Αλμπορνός)
Βόλφσμπουργκ – Χέρτα 2-2 (87′ πεν. Μαλί, 90+3′ Μεχμέντι – 61′ Ντίλροσουν, 90+1′ Ντούντα)
Μάιντς – Άουγκσμπουργκ 2-1 (87′ Ούτζα, 90+3′ Μάξιμ – 82′ Τζι)
Φορτούνα Ντίσελντορφ – Χόφενχαϊμ 2-1 (45′ Μοράλες, 88′ Λουκεμπακιό – 86′ Νέλσον)
Γκλάντμπαχ – Σάλκε 2-1 (3′ Γκιντέρ, 76′ Χέρμαν – 90+3′ Εμπολό)