Ο Τζέσε Μαρς είχε την έμπνευση να περάσει στον αγώνα στο 69ο λεπτό τους Αντρέ Σίλβα και Ντόμινικ Σομποζλάι. Ένα λεπτό αργότερα, ο Πορτογάλος επιθετικός εκμεταλλεύτηκε το κόρνερ του Ούγγρου μέσου και σκόραρε με το κεφάλι, ανοίγοντας το δρόμο για τη νίκη 3-0 της Λειψίας επί της Μπόχουμ στη «Ρεντ Μπουλ Αρίνα», για την 7η αγωνιστική της Bundesliga.

Στη συνέχεια, ο Σίλβα ετοίμασε το 2-0 που σημείωσε ο Κρίστοφερ Ενκουνκού, με τον 23χρονο Γάλλο μεσοεπιθετικό να πετυχαίνει και δεύτερο προσωπικό τέρμα για το τελικό 3-0 στο 78’. Πολύτιμο «τρίποντο» για τη Λειψία, από την άλλη τέταρτη σερί ήττα για την Μπόχουμ, για την οποία έμεινε στον πάγκο ο Βασίλης Λαμπρόπουλος.

Η 7η αγωνιστική:

Παρασκευή 1 Οκτωβρίου 2021

Κολωνία-Γκρόιτερ Φιρτ 3-1 (50΄ Άντερσον, 55΄,89΄ Σκίρι – 7΄ Μεγερχόφερ)

Σάββατο 2 Οκτωβρίου 2021

Ντόρτμουντ-Άουγκσμπουργκ 2-1 (10’πέν. Γκερέιρο, 51’ Μπραντ – 35’ Ζεγκιρί)

Βόλφσμπουργκ-Γκλάντμπαχ 1-3 (25’ Βάλντσμιντ – 5’ Εμπολό, 7’ Χόφμαν, 90’+5’ Σκάλι)

Στουτγκάρδη-Χοφενχάιμ 3-1 (18’ Κεμπφ, 60’ Μαυροπάνος, 81’ Μάσιμο – 84’ Λάρσεν)

Χέρτα Βερολίνου-Φράιμπουργκ 1-2 (70’ Πιάτεκ – 17’ Λίενχαρτ, 78’ Πέτερσεν)

Λειψία-Μπόχουμ 3-0 (70’ Σίλβα, 73’, 78’ Ενκουνκού)