«Πήρε μπροστά» ο Νεϊμάρ και βρήκε ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα στην φιλική νίκη της Μπαρτσελόνα επί της εθνικής Μαλαισίας με 3-1.

Ο Βραζιλιάνος, όπως και με την Ταϊλάνδη, πέτυχε ξανά γκολ, το δεύτερό του με την φανέλα των Καταλανών κι έδωσε το προβάδισμα με 2-1 λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου. Το σκορ είχε ανοίξει στο 33’ ο Φάμπρεγας, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν 7 λεπτά αργότερα με τον Γιαχιάι. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 75΄ ο Πικέ με πλασέ.

Η νίκη, όμως, αυτή για τους Καταλανούς αποδείχθηκε πύρρειος καθώς έκρυβε μια δυσάρεστη έκπληξη για τον Χεράρδο Μαρτίνο. Ο Αργεντινός κόουτς είδε τον Σεσκ Φάμπρεγας να αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο με πρόβλημα στο αριστερό του πόδι, με τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για διάστρεμμα στον αστράγαλο.

Από την «Μπάρτσα», δεν έγινε γνωστό το διάστημα της απουσίας του Καταλανού μέσου, που θα υποβληθεί σε εκτενείς ιατρικές εξετάσεις.