Με γκολ του Λουκά Βύντρα η Λεβάντε αναδείχθηκε ισόπαλη την Κυριακή 1-1 με την Μπαρτσελόνα στο «Θιουδάδ ντε Βαλένθια», υποχρεώνοντας τους «μπλαουγκράνα» σε στραβοπάτημα, που όμως δεν τους κόστισε καθώς και η Ατλέτικο Μαδρίτης έχασε βαθμούς (1-1) εντός έδρας κόντρα στη Σεβίλλη.

Ο Έλληνας μπακ, μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 10ο λεπτό έπιασε την κεφαλιά στην «καρδιά» της άμυνας των Καταλανών και ανάγκασε τον γκολκίπερ των «μπλαουγκράνα» να μαζέψει την μπάλα από το βάθος της εστίας του, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του.

Το συγκρότημα του Βιλανόβα εν συνεχεία κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Πικέ στο 19ο λεπτό, ωστόσο παρά την πίεση που άσκησε στους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν στην αρχική τους ενδεκάδα έξι παίκτες που έχουν περάσει από το ελληνικό πρωτάθλημα (Βύντρα, Καράμπελα, Ίβανσιτς, Χουανφράν, Σιμάο και Ελ Ζαρ) δεν μπόρεσε να πετύχει κάποιο άλλο τέρμα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο πρώην μπακ του Παναθηναϊκού έγινε ο πρώτος Έλληνας που σκοράρει κόντρα στην Μπαρτσελόνα μετά από 10 χρόνια και το γκολ του Ντέμη Νικολαΐδη με την Ατλέτικο από το 2004.