Η Ονδούρα πήρε στο τέλος τη δύσκολη νίκη από τη Νέα Ζηλανδία (3-2), στο πλαίσιο του Β’ ομίλου στο Ολυμπιακό τουρνουά ποδοσφαίρου ανδρών του Τόκιο και ελπίζει σε πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι Νεοζηλανδοί προηγήθηκαν με τον Λιμπεράτο Κακάτσε (10′), η Ονδούρα ισοφάρισε με τον Λουίς Πάλμα στις καθυστερήσεις του Α’ ημιχρόνου, αλλά στην έναρξη του Β’ μέρους η Νέα Ζηλανδία προηγήθηκε εκ νέου με τον Κρις Γουντ (49′), αλλά στη συνέχεια δεν μπόρεσε να κρατήσει την πρωτοπορία στο σκορ, καθώς ισοφαρίστηκε στο 78ο λεπτό από τον Ομπρεγκόν, ενώ στο 87ο λεπτό η Ονδούρα κατάφερε με τον Ρίβας να πάρει την πολύτιμη νίκη.

Στην πρεμιέρα της η Νέα Ζηλανδία είχε νικήσει με 1-0 τη Νότια Κορέα, ενώ η Ονδούρα είχε ηττηθεί από την Ρουμανία με 1-0.