Το Λουξεμβούργο έκανε την τεράστια έκπληξη, νικώντας την Ιρλανδία με 1-0 μέσα στο Δουβλίνο για την προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής και άλλαξε τις ισορροπίες στον πρώτο όμιλο. Το «χρυσό» γκολ σημείωσε ο Ζέρσον Ροντρίγκες στο 85ο λεπτό.

Από εκεί και πέρα, ισόπαλα έληξαν τα δύο ντέρμπι του Σαββάτου. Η Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος προηγήθηκε 2-0 (με ισάριθμα γκολ του Ζότα) στο «Μαρακανά» του Βελιγραδίου, επίσης στον 1ο όμιλο, αλλά η Σερβία εξαπέλυσε αντεπίθεση διαρκείας και κατάφερε να σώσει το βαθμό της ισοπαλίας χάρις στα τέρματα των Μίτροβιτς και Κόστιτς.

Για τον 5ο όμιλο, το Βέλγιο τα βρήκε σκούρα στην Τσεχία, βρέθηκε πίσω στο σκορ και χρειάστηκε η κλάση του Λουκάκου για να αποφύγουν την ήττα οι «κόκκινοι διάβολοι» (1-1) στην Πράγα.

Η άλλη έκπληξη της βραδιάς έγινε στον 8ο όμιλο, όπου η Σλοβακία βρέθηκε να χάνει από τη Μάλτα με 0-2 στο 20ό λεπτό, μέσα στην Τρνάβα, αλλά αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο, ισοφάρισε και απέφυγε μια έκπληξη… επικών διαστάσεων.

Τα αποτελέσματα:

1ος Όμιλος

Ιρλανδία-Λουξεμβούργο 0-1 (85΄ Ροντρίγκες)

Σερβία-Πορτογαλία 2-2 (36΄ Μίτροβιτς, 60΄ Κόστιτς – 11΄, 36΄ Ζότα)

5ος Όμιλος

Λευκορωσία-Εσθονία 4-2 (45΄ πεν., 83΄ Λισάκοβιτς, 64΄ Κέντρις, 81΄ Σαβίτσκι – 31΄, 55΄ Ανιέρ)

Τσεχία-Βέλγιο 1-1 (50΄ Πρόβοντ – 61΄ Λουκάκου)

7ος Όμιλος

Μαυροβούνιο-Γιβραλτάρ 4-1 (25΄ Μπετσιράι, 43΄ Σίμιτς, 53΄ Τομάσεβιτς, 80΄ Γιόβετιτς – 30΄ πεν. Στιτς)

Ολλανδία-Λετονία 2-0 (32΄ Μπεργκούις, 69΄ Ντε Γιονγκ)

Νορβηγία-Τουρκία 0-3 (4΄, 59΄ Τουφάν, 28΄ Σογιουντσού)

Τουρκία (7-2) 6

Μαυροβούνιο (6-2) 6

Ολλανδία (4-4) 3

Νορβηγία (3-3) 3

Λετονία (1-4) 0

Γιβραλτάρ (1-7) 0