Τον άτυπο τίτλο της πρωταθλήτριας χειμώνα στη Γερμανία πανηγυρίζει η Λειψία. Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 8ο λεπτό, οι «κόκκινοι ταύροι» κατέβαλαν την αντίσταση της Άουγκσμπουργκ με 3-1, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής στην Μπουντεσλίγκα, και βρίσκονται πλέον στο +3 από την Γκλάντμπαχ, έναντι της οποίας υπερτερούν στην ισοβαθμία.

Στο μεταξύ, χάρη σε δύο γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο η πρωταθλήτρια Μπάγερν νίκησε 2-0 τη Βόλφσμπουργκ στο Μόναχο, ενώ με γκολ στις καθυστερήσεις η Λεβερκούζεν νίκησε 1-0 εκτός έδρας τη Μάιντς. Ο Παναγιώτης Ρέτσος συμπεριλήφθηκε στο αρχικό σχήμα της Μπάγερ, αλλά αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο από τον Καρίμ Μπελαραμπί. Οι «ασπιρίνες» τελείωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Γουέντελ στο 72΄.

Η 17η αγωνιστική:

Χοφενχάιμ-Ντόρτμουντ 2-1 (79΄ Ανταμιάν, 87΄ Κράμαριτς – 17΄ Γκέτσε)

Μπάγερν Μονάχου-Βόλφσμπουργκ 2-0 (86΄ Τσιρκτσέε, 89΄ Γκναμπρί)

Λειψία-Άουγκσμπουργκ 3-1 (68΄ Λάιμερ, 80΄ Σικ, 89΄ Πόουλσεν – 8΄ Νιντερλέχνερ)

Μάιντς-Λεβερκούζεν 0-1 (90+3΄ Αλάριο)

Σάλκε-Φράιμπουργκ 2-2 (27΄ Σερντάρ, 80΄ Κουτουτσού – 54΄ πεν. Πέτερσεν, 67΄ πεν. Γκρίφο)

Κολωνία-Βέρντερ Βρέμης 1-0 (39΄ Κόρντομπα)

Χέρτα Βερολίνου-Γκλάντμπαχ 19:30