Η Λιλ προσγείωσε τη Λιόν και μάλιστα μέσα στο «Groupama Stadium», επιβληθείσα των γηπεδούχων «Λιονέ» με 1-0 και φτάνοντας στη δεύτερη κατά σειρά νίκη της. Αντίθετα, η ομάδα του Ρούντι Γκαρσιά ηττήθηκε μετά από δύο συνεχείς επιτυχίες, με δράστη τον Τζόναθαν Ικονέ που σκόραρε στο 68ο λεπτό το γκολ που έγραψε την Ιστορία αυτού του παιχνιδιού. Οι δύο ομάδες ισοβαθμούσαν πριν τον αγώνα, αλλά με τους τρεις βαθμούς η Λιλ βρέθηκε στην τέταρτη θέση και μπήκε σε τροχιά εξόδου στο Champions League.

Η 16η αγωνιστική στο Σαμπιονά είχε ξεκινήσει νωρίτερα εντυπωσιακά, με τη Μαρσέιγ να ισχυροποιεί την παρουσία της στη δεύτερη θέση περνώντας με 2-0 από την έδρα της Ανζέ και τις Μπορντό, Μπρεστ να σημειώνουν ευρύτατες νίκες επί των Νιμ και Στρασμπούρ, αντίστοιχα. Οι «Φωκαείς» τελείωσαν το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο στο «Ραϊμόν Κοπά», διάστημα στο οποίο σημείωσαν και τα δύο τέρματά τους. Στο «Ματμούτ Ατλαντίκ» την Μπορντό οδήγησε ο Τζος Μάγια, που έφτασε στο χατ-τρικ, όπως και ο Κριστιάν Μπατόκιο στο «Φρανσίς Λε Μπλε».