Βίους αντίθετους διάγουν στο ξεκίνημα του ιταλικού πρωταθλήματος Αταλάντα και Σαμπντόρια. Οι «μπλουτσερκιάτι» πέρασαν νικηφόρα από το Μπέργκαμο (3-1) και σημείωσαν την τρίτη διαδοχική νίκη, μετά από δύο ήττες στην αρχή της σεζόν.

Από την άλλη, η ομάδα του Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι, που είχε κάνει το «3 στα 3» στο ξεκίνημα, γνώρισε τη δεύτερη σερί ήττα της και πλέον ισοβαθμεί με τους Γενοβέζους στους εννέα βαθμούς.

Ο αειθαλής Φάμπιο Κουαλιαρέλα «βρήκε δίχτυα» για άλλη μία φορά και άνοιξε το σκορ στο 13΄, ενώ στο φινάλε του α΄ ημιχρόνου έχασε και πέναλτι (απέκρουσε ο Σπορτιέλο). Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν πτοήθηκαν και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 59΄ με τον Θόρσμπι. Η Αταλάντα μείωσε στο 80΄ με πέναλτι του Ζαπάτα, αλλά ο Γιάνκτο στις καθυστερήσεις «σφράγισε» τη νίκη της Σαμπντόρια.

Η 5η αγωνιστική:

Σασουόλο-Τορίνο 3-3 (71΄ Τζούριτσιτς, 84΄ Κίρικες, 85΄ Καπούτο – 33΄ Λίνετι, 77΄ Μπελότι, 79΄ Λούκιτς)

Αταλάντα-Σαμπντόρια 1-3 (80΄πεν. Ζαπάτα – 13΄ Κουαλιαρέλα, 59΄ Θόρσμπι, 90+2΄ Γιάνκτο)

Τζένοα-Ίντερ 19:00

Λάτσιο-Μπολόνια 21:45