Η Νάπολι έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε το «εισιτήριο» για τους ημιτελικούς του Coppa Italia. Στον πρώτο χρονικά προημιτελικό της διοργάνωσης οι «παρτενοπέι» επικράτησαν με 1-0 της Λάτσιο στο «Σαν Πάολο» και συνεχίζουν στον θεσμό, σε αντίθεση με τους «λατσιάλι» που έμειναν εκτός.

Το γκολ που έκρινε το ματς πέτυχε ο Ινσίνιε μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης, η οποία «σημαδεύτηκε» από τις αποβολές των Χισάι (19΄ με δεύτερη κίτρινη κάρτα) και Λούκας Νέιβα (25΄). Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν απαντήσει άμεσα στο γκολ των γηπεδούχων, αλλά στο 10ο λεπτό ο Ιμόμπιλε δεν κατάφερε να σκοράρει με το πέναλτι που εκτέλεσε.

Βασικός σε ένα ακόμη ματς με την ομάδα του ιταλικού νότου ήταν ο Κώστας Μανωλάς.