Η Αταλάντα συνάντησε αντίσταση στη Φλωρεντία από τη Φιορεντίνα, όμως κατόρθωσε να περάσει νικηφόρα με 3-2 από το «Αρτέμιο Φράνκι» και να ξαναμπεί στην πρώτη τετράδα, αφήνοντας στο -2 τη Νάπολι.

Οι «μπεργκαμάσκι» προηγήθηκαν 2-0 στο πρώτο ημίχρονο με ισάριθμα γκολ του Ζαπάτα από ασίστ του Μαλινόφσκι, αλλά με δύο τέρματα του Βλάοβιτς νωρίς στην επανάληψη, οι «βιόλα» ισοφάρισαν.

Τελικά, η λύτρωση για την ομάδα του Τζανπιέρο Γκασπερίνι ήρθε από τα 11 βήματα, με τον Ίλιτσιτς να ευστοχεί στο 70ό λεπτό και να χαρίζει τρεις πολύτιμους βαθμούς στους φιλοξενούμενους, που σε βάθος χρόνου μπορεί να αποδειχθεί πως άξιζαν μια θέση στο Champions League.

Η 30η αγωνιστική:

Σπέτσια-Κροτόνε 3-2 (63΄ Βέρντε, 89΄ Ματζόρε, 90΄+2 Έρλιτς – 40΄ Τζίτζι, 78΄ Σίμι)

Πάρμα-Μίλαν 1-3 (67΄ Γκαλιόλο – 8΄ Ρέμπιτς, 44΄ Κεσί, 90΄+4 Λεάο)

Ουντινέζε-Τορίνο 0-1 (61΄ πεν. Μπελότι)

Ίντερ-Κάλιαρι 1-0 (77΄ Νταρμιάν)

Βερόνα-Λάτσιο 0-1 (90+2΄ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς)

Γιουβέντους-Τζένοα 3-1 (4΄ Κουλουσέφσκι, 22΄ Μοράτα, 70΄ ΜακΚένι – 49΄ Σκαμάκα)

Σαμπντόρια-Νάπολι 0-2 (35΄ Φαμπιάν, 87΄ Όσιμεν)

Ρόμα-Μπολόνια 1-0 (44΄ Μαγιοράλ)

Φιορεντίνα-Αταλάντα 2-3 (57΄, 66΄ Βλάοβιτς – 13΄, 40΄ Ζαπάτα, 70΄ πεν. Ίλιτσιτς)