Το σπουδαίο «διπλό» του ΟΦΗ στη Λεωφόρο κόντρα στον Παναθηναϊκό ξεχώρισε από τους σημερινούς αγώνες της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League.

Oι Ηρακλειώτες προηγήθηκαν στο 21′ με τον Μερεμπιασβίλι, στο 77′ είδαν το «τριφύλλι» να φέρνει το ματς στα ίσα στο 77′ με το αυτογκόλ του Τριποτσέρη, ενώ πήραν τη νίκη (2-1) στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, χάρη στο τέρμα του Μακρή.

Από εκεί και πέρα η Καλλονή επικράτησε με 1-0 της Κέρκυρας και διατήρησε το εντός έδρας αήττητο, ενώ με το ίδιο σκορ επικράτησε και ο Πλατανιάς της Ξάνθης στα Περιβόλια. Όσον αφορά στη Βέροια συνεχίζει την εντυπωσιακή της πορεία στη φετινή Super League, πετυχαίνοντας ακόμη μία νίκη, αυτή τη φορά με 2-1 σκορ επί του Λεβαδειακού.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επιβληθεί με 2-1 του Ατρομήτου, επιστρέφοντας στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ το Σάββατο, στον πρώτο χρονικά αγώνα της αγωνιστικής η Νίκη Βόλου, στο ντεμπούτο του Παναγιώτη Τζαναβάρα στον πάγκο της, επικράτησε με 1-0 του Πανθρακικού και «ξεκόλλησε» από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν στην Τρίπολη ο Αστέρας και ο Παναιτωλικός που αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1, ενώ ο Ολυμπιακός, με γκολ του Μήτρογλου στις καθυστερήσεις επικράτησε με 3-2 σκορ του Εργοτέλη στο Παγκρήτιο, επιστρέφοντας στις νίκες, μετά τα αρνητικά αποτελέσματα με τον Ατρόμητο και τη Μάλμε.

Η αυλαία της 7ης αγωνιστικής έπεσε τη Δευτέρα με την αναμέτρηση στη Νέα Σμύρνη ανάμεσα στον Πανιώνιο και τον ΠΑΣ Γιάννινα, το τέλος της οποίας βρήκε τον «Άγιαξ» της Ηπείρου να επικρατεί με 1-0 σκορ του «ιστορικού».

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής:

Σάββατο (17/10)
Νίκη Βόλου-Πανθρακικός 1-0 (23′ Μάρτινς)
Aστέρας Τρίπολης-Παναιτωλικός 1-1 (26′ Μπαράλες – 35′ Μορένο)
Εργοτέλης-Ολυμπιακός 2-3 (43′ Γιουσούφ, 55′ Χαντί – 44′, 90′ Μήτρογλου, 67′ πεν. Nτομίνγκες)