«Εκδίκηση» για την «γκέλα» με τη Μονακό στο «Παρκ ντε Πρενς» πήρε η Παρί Σεν Ζερμέν. Την περασμένη Κυριακή οι Μονεγάσκοι έβαλαν δύσκολα στους «πρωτευουσιάνους» μέσα στο «σπίτι» τους (3-3), ωστόσο, τρία 24ωρα αργότερα η ομάδα του Τόμας Τούχελ πέρασε με εμφατικό τρόπο από το «Λουί Ντε», επικρατώντας με 4-1 της Μονακό σε εξ αναβολής αναμέτρηση της Ligue 1.

Εμπαπέ και Νεϊμάρ έδωσαν «αέρα» δύο τερμάτων στην Παρί στο πρώτο μέρος (24΄, 45΄+2), για να «καθαρίσει» το ματς ο Σαράμπια στο 72΄. Η ομάδα του Πριγκιπάτου μείωσε στο 87΄ με τον Μπακαγιόκο, ωστόσο, οι πρωτοπόροι του γαλλικού πρωταθλήματος έβαλαν το «κερασάκι στην τούρτα» στις καθυστερήσεις με τον Μπαπέ.

Με γκολ του Ονού στο 54΄ η Ρεν πήρε σπουδαία βαθμολογικής σημασίας νίκη στην έδρα της Νιμ και «εδραιώθηκε» στην 3η θέση της Ligue 1. Σε ένα ακόμη εξ αναβολής ματς, η Αμιάν απέτυχε να εκμεταλλευτεί την έδρα της και με το 1-1 που παραχώρησε στη Ρεμς εξακολουθεί να βρίσκεται στην «διακεκαυμένη ζώνη».

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Κουτέσα έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους, αλλά στο 54΄ ο Κονατέ πήρε το «ριμπάουντ» από το πέναλτι που εκτέλεσε (έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι) κι «έσωσε την παρτίδα» για τους γηπεδούχους.