Με προσωπικό σόου του Ριτσάρλισον, η Βραζιλία επικράτησε 4-2 της Γερμανίας στη Γιοκοχάμα, στο μεγάλο ντέρμπι του 4ου ομίλου του ανδρικού ποδοσφαιρικού τουρνουά των Ολυμπιακών Αγώνων.

Στην άτυπη ρεβάνς του τελικού του Ρίο, ο άσος της Έβερτον πέτυχε χατ-τρικ στο α΄ ημίχρονο (7΄, 22΄, 30΄) και έδωσε μεγάλο προβάδισμα στην κάτοχο του τίτλου, η οποία μάλιστα έχασε και πέναλτι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Ματέους Κούνια.

Στο β΄ μέρος τα «πάντσερ» αντέδρασαν και μείωσαν με τέρματα των Αμίρι (57΄) και Άχε (83΄), παρότι μάλιστα έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 63΄, λόγω αποβολής του Άρνολντ.

Τελικά, στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Παουλίνιο «σφράγισε» τη νίκη της Βραζιλίας, διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.